Reklama:

Stwardnienie rozsiane i otyłość: czy coś je łączy?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Stwardnienie rozsiane i otyłość: czy coś je łączy?

PantherMedia

Złe odżywianie a nadwaga

Przyczyny stwardnienia rozsianego – pomimo przeprowadzenia wielu już dotyczących tego schorzenia badań – do dziś nie zostały poznane. Z tego powodu różni badacze zajmują się analizowaniem czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby – jednym z nich może być nadmierna masa ciała.

Reklama:

Stwardnienie rozsiane bywa uznawane za chorobę autoimmunologiczną, w której patogenezie rolę odgrywać może występujący w organizmie pacjenta proces zapalny. Nie do końca jasne do dziś pozostaje to, dlaczego choroba rozwija się u niektórych ludzi – jedną z wysuniętych przez badaczy hipotez jest ta, według której sprzyjać stwardnieniu rozsianemu mogłyby rozmaitego rodzaju czynniki promujące rozwój stanu zapalnego.

Zarówno nadwaga, jak i otyłość od lat kojarzone są z tym, że stwarzają one duże zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Wspomina się o tym, że zwiększają one ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, jak i nawet chorób nowotworowych, według badaczy z Kanady nadmierna masa ciała może mieć jednak znaczenie również i w przypadku stwardnienia rozsianego.

Nadmierna masa ciała, Nadwaga, Otyłość, Stwardnienie rozsiane

Masa ciała a rozwój SM, fot. panthermedia

Kanadyjscy specjaliści w trakcie swoich analiz zauważyli m.in. to, że zmiana masy ciała z nadwagi na otyłość może mieć duży wpływ na ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego – w takiej sytuacji ryzyko mogło bowiem zwiększać się o aż 40%.

Nie do końca jasne jest obecnie to, dlaczego masa ciała miałaby mieć aż taki wpływ na ryzyko choroby – możliwe że jest to związane z rozwijającymi się w organizmach osób otyłych procesami zapalnymi.

Tak jak na pewne czynniki ryzyka stwardnienia rozsianego wpływać się po prostu nie da (jak to jest chociażby w przypadku obciążeń genetycznych), tak pacjenci jak najbardziej mają już wpływ na swoją masę ciała. Opisywane przez Kanadyjczyków wnioski ostatecznie można uznać za kolejny argument przemawiający za tym, że zdecydowanie warto podejmować działania służące zredukowaniu nadmiernej masy ciała.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Wynik rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem
Dzień dobry, miałem wykonany rezonans głowy z kontrastem z powodu historii tętniaków w rodzinie. Tętniaków nie wykryto ale : W zakresie podkorowej istoty białej obu półkul mózgu widocznesą pojedync...
Początek diagnostyki
Witam , zmiany wykryte w sumie przypadkowo w RMagnetycznym w odcinku lędźwiowym 1.5mm prawdopodobnie wyściolczak. Był robiony RM głowy, RM kręgosłupa szyjnego i piersiowego 6 m-cy temu ( czysto ) o...
Pieczenie skóry na pośladkach
Wys�any: Dzisiaj 12:07 Witam. Chciałabym opisać dolegliwość z którą borykam się od ponad 10 lat. Otóż podczas siedzenia zaczynają mnie boleć pośladki w okolicy guzów kulszowych. Ból jest tak ni...
gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Proszę o pomoc
Dzień dobry mam pytanie czy to jest swardzenie rosiane
Wynik TK??
Dzień dobry. Odebrałam dzisiaj wynik TK głowy. Opis jak niżej : Dostępne w badaniu struktury mózgowia i przestrzenie płynowe przedstawiają się typowo. AYMETRIA SZEROKOŚCI ROGÓW SKROBIOWYCH - PRAWY ...
Reklama:
Reklama: