Nerw strzałkowy zaopatruje ruchowe mięśnie prostujące stopy, oraz czuciowo skórę zewnętrznej powierzchni stopy i podudzia.
Przyczyną uszkodzenia lub ucisku nerwu strzałkowego może być niewłaściwe ułożenie nieprzytomnego chorego, zbyt ciasny opatrunek gipsowy stawu kolanowego oraz długie przebywanie w pozycji ze skrzyżowanymi kolanami i praca w pozycji klęczącej.
Często uszkodzenie nerwu powstaje w wyniku złamania kości strzałkowej lub zwichnięcia stawu kolanowego. Najbardziej znamienną cechą uszkodzenia nerwu strzałkowego jest niemożność wykonywania ruchu stopą na zewnątrz i ku górze.
Chory podczas chodzenia zmuszony jest do nadmiernego zginania kończyny w kolanie. Pacjenci nie mogą stać ani chodzić na pięcie. Porażone mięśnie ulegają zanikowi. Dolegliwości bólowe zazwyczaj nie są nasilone, a czucie na obszarze unerwionym przez nerw strzałkowy jest zniesione lub osłabione.
Leczenie ma na celu przywrócenie sprawności kończyny dolnej, w tym celu stosowana jest rehabilitacja oraz zabiegi z wykorzystaniem lasera i ultradźwięków. Podczas leczenie ważne jest utrzymanie stopy w odpowiednim ułożeniu, najlepiej za pomocą szyny, co zapobiegnie pojawieniu się przykurczów.