Reklama:

Narkolepsja a jazda samochodem: czy pacjenci nagle zapadający w sen mogą być kierowcami?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Narkolepsja a jazda samochodem: czy pacjenci nagle zapadający w sen mogą być kierowcami?

PantherMedia

Zmęczenie za kierownicą

Narkolepsja to problem związany m.in. z nagłymi epizodami zapadania w sen – niezależnie od tego, co pacjent w danej chwili robi, może on zupełnie niespodziewanie zasypiać. Dość oczywiste jest to, że jednostka może w znaczącym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie, pewne jednak związane z nią aspekty bywają dość trudne do jednoznacznego ocenienia. Jednym z nich jest to, czy osoba, która cierpi na narkolepsję, może być w stanie kierować samochodem.

Reklama:

Narkolepsja to dość ciekawa jednostka, która powiązana jest m.in. z zapadaniem w sen w całkowicie niespodziewanych sytuacjach, czemu towarzyszyć może nagły spadek napięcia mięśniowego. Osoba, która się z nią boryka, może mierzyć się z różnymi trudnościami – może ona bowiem zasypiać w pracy, podczas sprzątania domu czy robienia zakupów.

Tak jak nagłe zasypianie zdecydowanie można uznać za poważny, stwarzający wiele zagrożeń problem, tak czasami może to być skrajnie niebezpieczne – za takowe można uznać zaśnięcie podczas jazdy samochodem.

Na pytanie, czy osoba z narkolepsją może prowadzić samochód, jednoznacznej odpowiedzi tak naprawdę nie ma. Z całą pewnością można powiedzieć, że choroba zwiększa ryzyko popełnienia jakiegoś wypadku drogowego, dlatego też osoby, które bardzo często nagle zapadają w sen, raczej powinny zrezygnować z siadania za kierownicą.

Nagłe zasypianie, Narkolepsja

Narkolepsja a prowadzenie pojazdów, fot. panthermedia

Inaczej już bywa w przypadku tych pacjentów, którzy w przebiegu narkolepsji rzadko miewają napady nagłego snu – oni mogą rozważyć prowadzenie samochodu. Zawsze należy jednak czynić pewne starania, które zmniejszą ryzyko wypadku.

Pacjenci z narkolepsją decydując się na prowadzenie samochodu, powinni pamiętać o tym, by za jednym razem jechać nie dłużej niż kilkadziesiąt minut. Powinni oni unikać kierowania po spożyciu obfitego posiłku oraz we wczesnych godzinach rannych i późnych wieczornych. Warto również podkreślić, że o tym, czy mogą prowadzić samochód, powinni oni porozmawiać ze swoim prowadzącym lekarzem.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Wynik rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem
Dzień dobry, miałem wykonany rezonans głowy z kontrastem z powodu historii tętniaków w rodzinie. Tętniaków nie wykryto ale : W zakresie podkorowej istoty białej obu półkul mózgu widocznesą pojedync...
Początek diagnostyki
Witam , zmiany wykryte w sumie przypadkowo w RMagnetycznym w odcinku lędźwiowym 1.5mm prawdopodobnie wyściolczak. Był robiony RM głowy, RM kręgosłupa szyjnego i piersiowego 6 m-cy temu ( czysto ) o...
Pieczenie skóry na pośladkach
Wys�any: Dzisiaj 12:07 Witam. Chciałabym opisać dolegliwość z którą borykam się od ponad 10 lat. Otóż podczas siedzenia zaczynają mnie boleć pośladki w okolicy guzów kulszowych. Ból jest tak ni...
gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Proszę o pomoc
Dzień dobry mam pytanie czy to jest swardzenie rosiane
Wynik TK??
Dzień dobry. Odebrałam dzisiaj wynik TK głowy. Opis jak niżej : Dostępne w badaniu struktury mózgowia i przestrzenie płynowe przedstawiają się typowo. AYMETRIA SZEROKOŚCI ROGÓW SKROBIOWYCH - PRAWY ...
Reklama:
Reklama: