Reklama:

Analiza kontroli emocji w przebiegu stwardnienia rozsianego

Ten tekst przeczytasz w 1 min.

Analiza kontroli emocji w przebiegu stwardnienia rozsianego

PantherMedia

Depresja

Choroba przewlekła dla każdego człowieka jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Wiąże się ze stresem, traumą  i kryzysem psychicznym. Nie inaczej jest w przypadku stwardnienia rozsianego. Zaburzenia psychiczne są częstym zjawiskiem u osób zmagających się z tą chorobą. Pojawiają się u około 75% osób u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane.

Reklama:

Badacze z Kliniki Neurologii i Udarów Mózgu z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeprowadzili analizę kontroli emocji i ocenę akceptacji choroby w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Metody badania

W badaniu wzięło udział 66 osób, w tym 34 chorych na stwardnienie rozsiane oraz 32 pacjentów z grupy kontrolnej dobranych pod względem wieku i płci do grupy badanej.

Ocenę kontroli emocji przeprowadzono przy użyciu skali CECS (ang. Courtauld Emotional Control Scale – tłum. Skali Kontroli Emocji). Natomiast akceptację choroby zbadano wykorzystując skalę AIS (ang. Acceptance of Illness Scale – tłum. Skalę Akceptacji Choroby). Zastosowano również autorską ankietę do oceny orientacji auto i allopsychicznej oraz do zebrania danych demograficznych.

Wyniki badania

Badanie wykazało, że pacjenci ze stwardnieniem rozsianym silniej tłumili depresję oraz mieli niższy poziom akceptacji choroby w porównaniu do pacjentów z innymi chorobami neurologicznymi bez organicznego uszkodzenia mózgu.

Dodatkowo pacjenci ze stwardnieniem rozsianym z wyższym wykształceniem osiągali wyniki sugerujące wyższy poziom tłumienia emocji oraz tłumienia depresji od uczestników z grupy kontrolnej deklarującej ten sam poziom wykształcenia. Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym ze średnim i wyższym wykształceniem osiągali istotnie wyższe wyniki oznaczające gorszą akceptację choroby niż osoby z wykształceniem podstawowym.

Osoby chorujące na stwardnienie rozsiane powinny poddawać się badaniom psychologicznymwskazali badacze. Istotne jest więc badanie stanu psychicznego pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz podejmowanie odpowiednich interwencji terapeutycznych.

gość
Forum: Padaczka
Padaczka lekooporna u dzieci - terapia dietami ketogennymi
Mam na imię Ola. Kończę studia magisterskie na kierunku dietetyka w Łodzi, a moja praca magisterska poświęcona jest leczeniu dzieci z padaczką lekooporną dietami ketogenicznymi. Chciałabym prosić rod...
Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Reklama:
Reklama: