Przejdź do:
Objawy i przebiegWielu pacjentów, nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż choroby wirusowe, bakteryjne czy grzybicze mogą nieść za sobą różnego rodzaju, bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia a nawet życia powikłania.
Objawy i przebieg zapalenia mózgu po różyczce
Przykładem takiej choroby jest różyczka. Jest to choroba wywołana przez wirus różyczki, bardzo zaraźliwa, która w większości przypadków przebiega łagodnie. Jednakże jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet ciężarnych, osób z obniżoną odpornością i małych dzieci. Jednym z powikłań po różyczce może być zapalenie mózgu.
Czym jest zapalenie mózgu?
Zapalenie mózgu, inaczej zakażenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN), to proces chorobowy, który rozwija się nie tylko w oponach mózgowych ale także rdzeniu kręgowym. W większości przypadków spowodowany jest infekcja wirusową.
Objawami charakterystycznymi dla zapalenia mózgu są m.in.: gorączka (często wysoka), ból i zawroty głowy, wymioty, nudności, problemy z zasypianiem, napady padaczkowe czy zaburzenia świadomości. Stan taki wymaga hospitalizacji i właściwego leczenia. Stanowi zagrożenie życia.
Zapalenie mózgu jako powikłanie po różyczce
Różyczka, jest chorobą, która w większości przypadków przebiega w sposób łagodny. Zdarza się jednak tak, iż jej przebieg jest bardzo ciężki (np. u małych dzieci, osób starszych czy chorych). Wirus ten może wtedy doprowadzić do zapalenia mózgu. Powikłanie w postaci zapalenia mózgu zdarza się dość rzadko i zazwyczaj wtedy gdy przebieg różyczki jest długi i ciężki i trwa powyżej 17 dni.
Charakterystycznymi objawami zapalenia mózgu przy różyczce są dreszcze, zaburzenia świadomości, nudności, wymioty, drgawki, utrata przytomności czy silny ból głowy. Towarzyszy temu wszystkiemu wysoka gorączka.
Takiego stanu nie wolno lekceważyć, konieczny jest bezpieczny transport pacjenta do szpitala bądź należy wezwać pogotowie ratunkowe. Na oddziale szpitalnym podjęte zostanie leczenie pacjenta.