Reklama:

Zapalenie mózgu po różyczce - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zapalenie mózgu po różyczce - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pantherstock

Wysypka na twarzy

Wielu pacjentów, nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż choroby wirusowe, bakteryjne czy grzybicze mogą nieść za sobą różnego rodzaju, bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia a nawet życia powikłania.

Reklama:

Objawy i przebieg zapalenia mózgu po różyczce

Przykładem takiej choroby jest różyczka. Jest to choroba wywołana przez wirus różyczki, bardzo zaraźliwa, która w większości przypadków przebiega łagodnie. Jednakże jest ona szczególnie niebezpieczna dla kobiet ciężarnych, osób z obniżoną odpornością i małych dzieci. Jednym z powikłań po różyczce może być zapalenie mózgu.
 
Czym jest zapalenie mózgu?
 
Zapalenie mózgu, inaczej zakażenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN), to proces chorobowy, który rozwija się nie tylko w oponach mózgowych ale także rdzeniu kręgowym. W większości przypadków spowodowany jest infekcja wirusową.

Objawami charakterystycznymi dla zapalenia mózgu są m.in.: gorączka (często wysoka), ból i zawroty głowy, wymioty, nudności, problemy z zasypianiem, napady padaczkowe czy zaburzenia świadomości. Stan taki wymaga hospitalizacji i właściwego leczenia. Stanowi zagrożenie życia.
 
Zapalenie mózgu jako powikłanie po różyczce
 
Różyczka, jest chorobą, która w większości przypadków przebiega w sposób łagodny. Zdarza się jednak tak, iż jej przebieg jest bardzo ciężki (np. u małych dzieci, osób starszych czy chorych). Wirus ten może wtedy doprowadzić do zapalenia mózgu. Powikłanie w postaci zapalenia mózgu zdarza się dość rzadko i zazwyczaj wtedy gdy przebieg różyczki jest długi i ciężki i trwa powyżej 17 dni.

Charakterystycznymi objawami zapalenia mózgu przy różyczce są dreszcze, zaburzenia świadomości, nudności, wymioty, drgawki, utrata przytomności czy silny ból głowy. Towarzyszy temu wszystkiemu wysoka gorączka.

Takiego stanu nie wolno lekceważyć, konieczny jest bezpieczny transport pacjenta do szpitala bądź należy wezwać pogotowie ratunkowe. Na oddziale szpitalnym podjęte zostanie leczenie pacjenta.
 
 

gość
Forum: Padaczka
Padaczka lekooporna u dzieci - terapia dietami ketogennymi
Mam na imię Ola. Kończę studia magisterskie na kierunku dietetyka w Łodzi, a moja praca magisterska poświęcona jest leczeniu dzieci z padaczką lekooporną dietami ketogenicznymi. Chciałabym prosić rod...
Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Reklama:
Reklama: