Wodogłowie to stan, która związana jest z nagromadzeniem się płynu mózgowo- rdzeniowego w mózgu (przestrzeń podpajęczynówkowa, komory mózgu), co prowadzi do zakłócenia prawidłowej równowagi i jego wchłaniania.
Objawy i przebieg wodogłowia u dziecka
Wodogłowie może pojawiać się na skutek różnego rodzaju urazów czy nowotworów mózgu u osób w każdym przedziale wiekowym, bądź występować jako wrodzone, gdy rozwija się już w okresie płodowym na skutek czynników genetycznych ale także silnie szkodliwych czynników środowiskowych.
Narastające wodogłowie jest zagrożeniem dla życia zarówno dzieci jak i osób dorosłych, może prowadzić do nieodwracalnych, trwałych uszkodzeń mózgu a nawet jego zaniku.
Najczęstsze objawy wodogłowia u dzieci
Wśród najczęściej wymienianych objawów wodogłowia wymienia się te wszystkie, które związane są z silnym zwiększenie nadciśnienia wewnątrzczaszkowego (np. opóźnienie rozwoju, silne zwiększenie obwodu głowy, poszerzenie żył skóry głowy czy napięcie ciemienia).
W bardzo ciężkiej formie wodogłowia pojawiają się bóle głowy, mdłości, nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia oddychania oraz krążenia oraz utrata przytomności.
Leczenie wodogłowia u dziecka
W przypadku wodogłowia szybka i precyzyjna diagnostyka jest bardzo ważna. Wodogłowie u płodu wykrywane jest za pomocą badania USG (wykonywane jest w 20. tygodniu ciąży) lub po porodzie.
Każde niemowlę, które po porodzie nie wykazuje objawów wodogłowia musi mieć regularnie oceniane objawy neurologiczne, wykonywane pomiary głowy (obwód), ocena napięcia ciemienia czy rozwój psychoruchowy dziecka, ponieważ objawy te mogą się pojawić w każdej chwili.
Leczenie wodogłowia związane jest z przetaczaniem płynu mózgowo- rdzeniowego, za pomocą układów zastawkowych.