Udar mózgu, wylew lub zawał mózgu to zespół objawów neurologicznych, które pojawiają się nagle i utrzymują dłużej niż 24 godziny. Udary dzielimy na niedokrwienne czyli te, które powstają w wyniku częściowego lub całkowitego zatrzymania dopływu krwi do danego obszaru mózgu. Udar krwotoczny mózgu powstaje na skutek wylewu krwi poza naczynie mózgowe.
Objawy i przebieg udaru mózgu
Objawami, które mogą sugerować udar są m.in.: nagły, bardzo silny ból głowy i towarzyszące im zawroty, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia lub całkowity brak czucia, nudności, wymioty, ślinotok, zaburzenia widzenia, problemy z mówieniem, rozumieniem słów utrata świadomości oraz problemy z połykaniem. Nigdy nie można bagatelizować ww. objawów.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć udar mózgu
W przypadku zauważenia tych i innych objawów należy postępować według poniżej przedstawionego schematu:
- Nigdy nie należy bagatelizować niepokojących objawów, czekać aż ustąpią same
- Nie wolno podawać jakichkolwiek środków farmakologicznych (np. obniżających ciśnienie krwi, przeciwbólowych, rozkurczowych i innych).
- Należ natychmiast przetransportować chorego na specjalistyczny oddział udarowy lub wezwać pogotowie.
- Do czasu przyjazdu pogotowia należy utrzymywać kontakt z pacjentem, w przypadku utraty świadomości należ ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej ustalonej
- Po przewiezieniu do szpitala niezbędna jest precyzyjna diagnoza udaru mózgu oraz diagnostyka laboratoryjna (tomografia komputerowa, badanie doplerowskie tętnic zewnątrz- i wewnątrzczaszkowych)
- Konieczna jest diagnostyka biochemiczna
- Hospitalizacja pacjenta
- Włączenie terapii farmakologicznej pod okiem lekarza specjalisty
Podjęcie możliwie jak najszybszej rehabilitacji pod okiem lekarza oraz wykwalifikowanego personelu