Są jednym z przykładów ruchów mimowolnych czyli takich, które powstają w sposób niezamierzony i najczęściej są też nie do opanowania.
Tiki polegają na krótkich, powtarzających się ruchach określonej części ciała z powodu mimowolnych skurczy mięśni np. wzruszanie ramion, mrużenie oka, marszczenie czoła, potrząsanie głową itp. Występują zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.
Objawy i przebieg tików nerwowych
Schorzeniu oprócz widocznych powtarzanych ruchów, nie towarzyszą na ogół żadne dodatkowe dolegliwości. Najczęstsze są tiki przejściowe u dzieci zwykle na tle emocjonalnym, które mogą utrwalić się do tzw. tików przewlekłych.
Najcięższym przykładem tików jest choroba Gillesa de la Tourette`a (choroba tików). Jej pierwsze objawy pojawiają się już w wieku szkolnym, a są nimi tiki twarzy i kończyn, mlaskanie a nawet niepowstrzymane wykrzykiwanie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć tiki nerwowe
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, bądź też objawów wcześniej nie towarzyszących tikom, należy skontaktować się z lekarzem.
Leczenie tików nerwowych
Tiki (przejściowe i przewlekłe) nie wymagają leczenia. Dyskusyjne jest podawanie leków przeciwpsychotycznych (neuroleptycznych).
Ze względu na to, że lęk i sytuacje stresowe nasilają objawy próbuje się stosować różne techniki relaksacyjne.