Tętniak to miejscowe, nieprawidłowe rozszerzenie ściany naczynia. Uważa się, że większość tętniaków to zmiany wrodzone, znacznie rzadziej powstanie tętniaków jest konsekwencją innych schorzeń (miażdżycy, kiły, zapaleń naczyń, urazów).
Objawy i przebieg tętniaka mózgu
W większości tętniaki są bezobjawowe, ich wykrycie następuje przypadkowo lub w momencie pęknięcia. W niektórych przypadkach, jak każdy guz, mogą powodować objawy ogniskowe (np. porażenie nerwów czaszkowych).
Konsekwencją pęknięcia tętniaka jest krwawienie podpajęcze będące stanem bezpośredniego zagrożenia życia, wymagające leczenia szpitalnego. Rozpoznanie umożliwia angio-tomografia lub angio-rezonans głowy.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć tętniak mózgu
Celem leczenia jest zablokowanie przepływu krwi przez osłabioną tętniakiem ścianę naczynia, tak by nie dopuścić do jej przerwania i krwawienia. Dobór metody uzależniony jest przede wszystkim od stanu klinicznego (w szczególności chorób współistniejących i wieku) pacjenta, wielkości i umiejscowienia tętniaka, doświadczeń zespołu neurochirurgów czy radiologów.
Stosowane metody:
1. Leczenie zachowawcze,
2. Embolizacja wewnątrz naczyniowa
3. Operacyjne zaklipsowanie tętniaka.
Ostateczna decyzja o poddaniu się zabiegom należy jednak zawsze do pacjenta.
Leczenie tętniaka mózgu
brak