Reklama:

Stwardnienie rozsiane a aktywność fizyczna

Stwardnienie rozsiane a aktywność fizyczna

ojoimages

Ćwiczenia

Stwardnienie rozsiane należy do chorób trwających przez całe życie. Chorobę tą cechują okresy rzutów (pogorszenie stanu neurologicznego pacjenta) oraz remisji (ustąpienie objawów rzutu). Dotyka ona osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, choć zdarzają się przypadki zachorowań po 40stym a nawet 60 tym rokiem życia bądź w okresie dzieciństwa.

Reklama:

Stwardnienie rozsiane - Objawy i przebieg

Początkowo uważano, iż wybrane rodzaj aktywności fizycznej mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia chorego. Dziś wiadomo, iż osoby dotknięte stwardnieniem rozsianym zmuszone są do zmiany pewnych nawyków życiowych ale co ważne, nie muszą rezygnować z różnych form aktywności fizycznej.

Osoby chore na stwardnienie rozsiane w pierwszym (początkowym) etapie choroby mogą korzystać z prowadzonej wcześniej aktywności fizycznej co przed zachorowaniem. Oczywiście sytuacja ta ulega zmianie jeśli ich osobista sprawność fizyczna nie uległa drastycznej zmianie (np. problemy z poruszaniem się, korzystanie z kul, wózka inwalidzkiego, problemy z utrzymaniem równowagi wiele innych).

Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. W takiej sytuacji osoba chora na stwardnienie rozsiane ma ograniczoną zdolność do wykonywanie wybranej przez siebie aktywności fizycznej.

Nigdy nie należy pacjentowi ze stwardnieniem rozsianym ograniczać możliwości uprawiania sportu, gdyż wpływa on bardzo dobrze na utrzymanie a nawet poprawia sprawność ruchową a dodatkowo pełni funkcję rehabilitacji fizjologicznej. Kluczową rolę odgrywa także poprawa nastroju oraz wiara we własne siły.

W trakcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej należy zadbać o bezpieczeństwo pacjenta. Zajęcia na mogą go przeciążać, nadwyrężać, nieść ze sobą ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, sprawności ruchowej czy zranienia się oraz kontuzji.

W sposób szczególny należy dbać o głowę, odcinek szyjny kręgosłupa osoby dotkniętej stwardnieniem rozsianym. Bardzo ważne jest by unikać wszelkich złamań oraz głębokich zranień wymagających interwencji chirurgicznej.


Ważna jest także temperatura pomieszczenia, w którym wykonywane są ćwiczenia bądź ta panująca na zewnątrz (jeśli odbywają się one np. na dworze), gdyż większość pacjentów ze stwardnieniem rozsianym lepiej czuje się w niższych temperaturach aniżeli wysokich.
 

gość
Forum: Padaczka
Padaczka lekooporna u dzieci - terapia dietami ketogennymi
Mam na imię Ola. Kończę studia magisterskie na kierunku dietetyka w Łodzi, a moja praca magisterska poświęcona jest leczeniu dzieci z padaczką lekooporną dietami ketogenicznymi. Chciałabym prosić rod...
Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Reklama:
Reklama: