Reklama:

Opryszczkowe zapalenie mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Opryszczkowe zapalenie mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Układ nerwowy, mózg

Wirusy to patogeny zawierające DNA albo RNA nie zdolne do namnażania poza komórką. Moja one zdolność atakowania układu nerwowego. Wymienia się kilka zespołów, które tam wywołują i są to m. in. zapalenie rdzenia, opon i mózgu, samych opon a także inne.

Opryszczkowe zapalenie mózgu może zostać wywołane przez jeden ze znanych serotypów wirusa Herpes Simple, a mianowicie typ 1 (wirus opryszczki wargowej) oraz typ 2 (wirus opryszczki narządów płciowych). Jest zjawiskiem występującym dość często.

Reklama:

Objawy i przebieg opryszczkowego zapalenia mózgu

Przyczyną opryszczkowego zapalenia mózgu jest wirus opryszczki, który wniknął do naszego organizmu przez uszkodzoną skórę bądź błonę śluzową, następnie przenosi się przy pomocy włókien nerwowych do zwojów nerwowych (najczęściej w zwoju trójdzielnym, szyjnym górnym i zwoju nerwu błędnego) i tak pozostaje utajony. Najczęściej atakuje młode osoby do 25 go roku życia (pierwotne zakażenie) lub w wieku 50 lat (zakażenie z formy utajonej, przebywającej w organizmie).

Wirus może zostać uaktywniony po pewnym czasie (przebywał w stanie utajonym) co jest bardzo częste bądź do zapalenia mózgu dochodzi na drodze bezpośredniej (szybka aktywacja i szerzenie wirusa) co jest spotykane znacznie rzadziej. Może jednak wystąpić np. u kobiet ciężarnych bądź nowo narodzonych dzieci.


W przypadku zakażenia wirusem opryszczki mózgu dochodzi do pojawienia się następujących objawów: silny ból głowy, nudności, odruch wymiotny, wymioty, ból w karku, problemy z utrzymaniem równowagi, gorączka, problemy z mową, ze słuchem, niedowłady, zmiany osobowości i wiele innych.
 

Leczenie opryszczkowego zapalenia mózgu

Rozpoznanie i leczenie opryszczkowego zapalenia mózgu


Diagnostyka opiera się na zebraniu dokładnego wywiadu, zbadaniu pacjenta, obserwacji objawów a także wykonaniu badania płynu mózgowo- rdzeniowego, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Leczenie polega na szybkim włączeniu widarabiny lub aciklowiru. Dodatkowo w celu zmniejszenia obrzęku mózgu- kortykosteroidy.


Nigdy nie należy bagatelizować pierwszych pojawiających się objawów, konieczna jest konsultacja lekarska. Wirus ten bowiem może doprowadzić do śmierci.
 

gość
Forum: Padaczka
Padaczka lekooporna u dzieci - terapia dietami ketogennymi
Mam na imię Ola. Kończę studia magisterskie na kierunku dietetyka w Łodzi, a moja praca magisterska poświęcona jest leczeniu dzieci z padaczką lekooporną dietami ketogenicznymi. Chciałabym prosić rod...
Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Reklama:
Reklama: