Reklama:

Niestabilna blaszka miażdżycowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Niestabilna blaszka miażdżycowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

PantherMedia

Układ nerwowy, mózg

Udar niedokrwienny mózgu stanowi około 80-85% wszystkich przypadków udarów. W większości przypadków prowadzi do niepełnosprawności, kalectwa a nawet zgonu osób nim dotkniętych. Zajmuje trzecie miejsce wśród najczęstszej przyczyny zgonów. Badania naukowe, potwierdzają iż, przyczyną powstania udaru niedokrwiennego jest niestabilna zmiana miażdżycowa. Powstaje ona na skutek toczącego się w ścianie naczynia procesu zapalnego z udziałem wielu komórek układu immunologicznego. Powstawanie blaszek miażdżycowych rozpoczyna się najczęściej w wieku starszym, zatem osoby te powinny w sposób szczególny pamiętać o profilaktyce tego schorzenia.

Reklama:

Objawy i przebieg blaszki miażdżycowej

Udar niedokrwienny zaliczany jest przez lekarzy do niejednorodnej jednostki chorobowej. Przyczyna jego wystąpienie jest niedokrwienie tkanki mózgowej na danym obszarze a powodem tego może być, jak wykazano mi. miażdżyca w tętnicach szyjnych.

Badania naukowe wykazał, iż nawet do 25% udarów niedokrwiennych ma charakter zmian miażdżycowych tętnic szyjnych, które można leczyć operacyjnie. Miażdżyca obejmuje każdy rodzaj naczyń (zarówno te małe, średnie jak i duże).

Jest to choroba, która prowadzi do zwężenia oraz twardnienia tętnic w wyniku wbudowywania się w jej strukturę blaszki miażdżycowej. Występuje ona w błonie wewnętrznej tętnic i składa się różnych komórek, masy lipidowej oraz włóknika.

W większości przypadków „wkrada się” w kierunku światła naczynia (do jego środka) co z kolei jest przyczyną silnego zmniejszenie jego średnicy. W konsekwencji doprowadza to do ograniczenia a nawet zablokowania przepływu krwi do wszystkich narządów naszego organizmu.

W ten sposób może dojść m.in. do udaru niedokrwiennego mózgu. Cały czas trwają badania nad szczegółową rolą blaszki miażdżycowej w powstawaniu udaru niedokrwiennego.

Naukowcy, dużą uwagę zwracają na rolę komórek immunologicznych ściśle zaangażowanych w proces jej tworzenia. Wiedza ta da możliwość dokładnego poznania i zrozumienia mechanizmu jej tworzenia, wprowadzenia nowych, sprawdzonych metod leczenia miażdżycy oraz jej powikłań (takich jak np. udar niedokrwienny).

gość
Forum: Padaczka
Padaczka lekooporna u dzieci - terapia dietami ketogennymi
Mam na imię Ola. Kończę studia magisterskie na kierunku dietetyka w Łodzi, a moja praca magisterska poświęcona jest leczeniu dzieci z padaczką lekooporną dietami ketogenicznymi. Chciałabym prosić rod...
Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Reklama:
Reklama: