Przejdź do:
Objawy i przebiegUdar niedokrwienny mózgu stanowi około 80-85% wszystkich przypadków udarów. W większości przypadków prowadzi do niepełnosprawności, kalectwa a nawet zgonu osób nim dotkniętych. Zajmuje trzecie miejsce wśród najczęstszej przyczyny zgonów. Badania naukowe, potwierdzają iż, przyczyną powstania udaru niedokrwiennego jest niestabilna zmiana miażdżycowa. Powstaje ona na skutek toczącego się w ścianie naczynia procesu zapalnego z udziałem wielu komórek układu immunologicznego. Powstawanie blaszek miażdżycowych rozpoczyna się najczęściej w wieku starszym, zatem osoby te powinny w sposób szczególny pamiętać o profilaktyce tego schorzenia.
Objawy i przebieg blaszki miażdżycowej
Udar niedokrwienny zaliczany jest przez lekarzy do niejednorodnej jednostki chorobowej. Przyczyna jego wystąpienie jest niedokrwienie tkanki mózgowej na danym obszarze a powodem tego może być, jak wykazano mi. miażdżyca w tętnicach szyjnych.
Badania naukowe wykazał, iż nawet do 25% udarów niedokrwiennych ma charakter zmian miażdżycowych tętnic szyjnych, które można leczyć operacyjnie. Miażdżyca obejmuje każdy rodzaj naczyń (zarówno te małe, średnie jak i duże).
Jest to choroba, która prowadzi do zwężenia oraz twardnienia tętnic w wyniku wbudowywania się w jej strukturę blaszki miażdżycowej. Występuje ona w błonie wewnętrznej tętnic i składa się różnych komórek, masy lipidowej oraz włóknika.
W większości przypadków „wkrada się” w kierunku światła naczynia (do jego środka) co z kolei jest przyczyną silnego zmniejszenie jego średnicy. W konsekwencji doprowadza to do ograniczenia a nawet zablokowania przepływu krwi do wszystkich narządów naszego organizmu.
W ten sposób może dojść m.in. do udaru niedokrwiennego mózgu. Cały czas trwają badania nad szczegółową rolą blaszki miażdżycowej w powstawaniu udaru niedokrwiennego.
Naukowcy, dużą uwagę zwracają na rolę komórek immunologicznych ściśle zaangażowanych w proces jej tworzenia. Wiedza ta da możliwość dokładnego poznania i zrozumienia mechanizmu jej tworzenia, wprowadzenia nowych, sprawdzonych metod leczenia miażdżycy oraz jej powikłań (takich jak np. udar niedokrwienny).