Miastenia (=choroba Erba-Goldflama) należy do chorób autoimmunologicznych. Charakteryzuje się nadmierną męczliwością mięśni wynikającą z zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego . Przyczyną jest niedobór receptorów acetylocholiny w płytkach nerwowo-mięśniowych, najprawdopodobniej wskutek procesów autoagresyjnych.
Objawy i przebieg miastenii
Początek choroby najczęściej występuje między 20 a 30 rokiem życia, drugi szczyt zachorowań występuje między 45-60. rż. Częściej chorują kobiety (4 : 1). Choroba najczęściej zaczyna się od nużliwości mięśni gałek ocznych (opadanie powiek, podwójne widzenie), która nasila się wieczorem w skutek długotrwałego wysilania wzroku. W innych przypadkach pierwsze objawy mogą dotyczyć gardła i krtani z występująca przemijającą dyzartrią(zaburzenia mowy) i dysfagią(zaburzenia połykania). Czasami choroba ograniczona jest do wymienionych obszarów mięśniowych ,choć przeważnie dochodzi do zajęcia również mięśni kończyn i tułowia. Rozwój choroby jest najczęściej powolny, niekiedy jednak objawy mogą wystąpić jako ostre i nasilać się gwałtownie.
Szczególnie niebezpieczny dla życia jest przełom miasteniczny, w którym zwykle gwałtownie dochodzi do miastenicznej niewydolności mięsni oddechowych, a wiec szybko narastającej duszności. Przełomy te najczęściej występują w pierwszych latach choroby u 10% chorych.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć miastenię
Ze specjalistą należy skontaktować się wówczas gdy zaobserwujemy którekolwiek z wyżej wymienionych objawów w celu wyjaśnienia ich przyczyny i ewentualnie wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Leczenie miastenii
Nie ma leczenia domowego