Reklama:

Krwotoczny udar mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Krwotoczny udar mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

shutterstock

Zasłabnięcie

Udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia zdrowia oraz życia dla chorego. Jest to stan w którym praca mózgu jest całkowicie lub częściowo zakłócona. Udar krwotoczny stanowi około 10-15% przypadków.

Reklama:

Objawy i przebieg krwotocznego udaru mózgu

Istotą udaru krwotocznego jest uszkodzenie tkanek przez krew, która wycieka/ wydobywa się przez pęknięte naczynie krwionośne. W procesie tym uszkodzone zostają i umierają neurony (komórki nerwowe) mózgu. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów mogących świadczyć o udarze krwotocznym, konieczne jest przetransportowanie pacjenta na oddział ratunkowy bądź wezwanie pogotowia. Pamiętajmy, iż czas odgrywa bardzo ważną rolę!
 
Objawy udaru krwotocznego
 
Objawy udaru krwotocznego, pojawiają się nagle lub narastają z czasem. Wśród najczęściej wymienianych objawów są: wymioty, nudności, zawroty głowy, bardzo silny, promieniujący ból głowy, problemy z oddychanie, mową , czucie, niedowład, zaburzenia świadomości, paraliż rąk a nawet utrata świadomości (przytomności).

W przypadku gdy udar krwotoczny objął prawą część mózgu, objawy obejmują lewa połówkę ciała i na odwrót.  Szyki transport pacjenta do szpitala być może pozwoli uratować mu życie i dać szansę na powrót do pełnej sprawności i samodzielności.
 
Leczenie pacjentów z udarem krwotocznym
 
Pacjent jest hospitalizowany i leczony na oddziale szpitalnym. Szybka diagnostyka, określenie rodzaju udaru oraz obszaru zajętego mózgu pozwala na podjęcie szybkiej decyzji o leczeniu.

W przypadku udaru stosuje się dwa rodzaje leczenia:

  1. Zachowawcze, stosowane w ostrej fazie udaru krwotocznego (problemy z oddychaniem, nadciśnienie tętnicze, obrzęk mózgu i inne)
  2. Operacyjne, stosowane jest w przypadku krwiaków w móżdżku czy krwiakach nadtwardówkowych, w przypadku bardzo szybko narastającego wodogłowia i inne.

Wybór leczenia zależy od stanu w jakim znajduje się pacjent. W przypadku udaru krwotocznego bardzo ważna rolę odgrywa przywrócenie prawidłowych funkcji mózgu oraz nie dopuszczenie do kolejnego wylewu krwi do mózgu. Kluczową rolę odgrywa także rehabilitacja chorego (bierna oraz czynna) oraz profilaktyka wtórna.
 
 

gość
Forum: Padaczka
Padaczka lekooporna u dzieci - terapia dietami ketogennymi
Mam na imię Ola. Kończę studia magisterskie na kierunku dietetyka w Łodzi, a moja praca magisterska poświęcona jest leczeniu dzieci z padaczką lekooporną dietami ketogenicznymi. Chciałabym prosić rod...
Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Reklama:
Reklama: