Przejdź do:
Objawy i przebiegStwardnienie rozsiane zaliczane jest do jednej z najczęściej występujących chorób ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka ono nie tylko młodych dorosłych (przedział wiekowy od 20- 45 roku życia) ale także dzieci czy osoby powyżej 50tego roku życia. Na stwardnienie rozsiane dziecięce częściej chorują chłopcy. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już w pierwszym roku życia. Coraz więcej wiemy na temat przyczyn powstawania choroby, monitorowania jej przebiegu, etapów czy leczenia. Konieczne są nowe badania, na większych grupach pacjentów ponieważ wiele pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi.
Objawy i przebieg dziecięcego stwardnienia rozsianego
Stwardnienie rozsiane jest chorobą trwającą całe życie, charakteryzują je okresy pogorszenia objawów neurologicznych (rzuty) oraz okresy remisji (wycofanie się lub osłabnięcie objawów neurologicznych).
Jest to choroba nieuleczalna, w której mamy do czynienia z utratą osłonek włókien nerwowych, rozwojem stanu zapalnego w ośrodkowym układzie nerwowy oraz aktywacją układu immunologicznego. Zmiany/ ogniska zapalne powstają w różnym czasie i miejscach.
Wśród najczęściej występujących objawów stwardnienia rozsianego u dzieci wymienia się m.in.: problemy z widzeniem, zaburzenia czucia, równowagi, problemy z mową, zapominanie, osłabienie kończyn czy zaburzenia świadomości. Z czasem pojawiają się kolejne objawy oraz problemy o podłożu neurologicznym, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym.
W celu rozpoznania stwardnienia rozsianego u dzieci, konieczne jest wykonanie bardzo szczegółowych badań w specjalistycznym ośrodku (rezonans magnetyczny, badanie płynu mózgowo- rdzeniowego oraz inne badania). W chwili obecnej nie ma jednej skutecznej, sprawdzonej i pewnej metody leczenia stwardnienia rozsianego.
Stosowane są różnego rodzaju leki, w zależności od stanu pacjenta, w celu łagodzenia objawów rzutów choroby czy zmniejszenia ich liczby. Nie wszystkie terapie nie są refundowane w przypadku dzieci.