Przejdź do:
Objawy i przebiegBakteryjne zapalenie opon mózgowych - rdzeniowych jest bardzo niebezpieczna chorobą, która wymaga koniecznego leczenie szpitalnego. Jest to choroba zakaźna, która nie leczona może doprowadzić do śmierci. Drobnoustroje przenikają do płynu mózgowo - rdzeniowego i wywołują tam stan zapalny, który może zająć także cały mózg.
Objawy i przebieg bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Może je wywołać kilka rodzajów znanych nam bakterii. Przebieg zakażenia jest indywidualny dla każdego pacjenta. Objawów nigdy nie należy bagatelizować.
Przebieg, przyczyny i objawy Zapalenie bakteryjne opon mózgowo- rdzeniowych może zostać wywołane następującymi bakteriami Streptococcus pneumoniae lub bakteriami pneumokokowymi (dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych), Neisseria meningitidis lub bakterie meningokokowi, gronkowce, Listeria monocytogenes, Escherichia coli, Pseudomonas spp (u pacjentów po zabiegach kręgosłupa), Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus i wiele innych.
Drogi zakażenia są bardzo różne, może mieć to miejsce w sytuacji bezpośredniego kontaktu z chorym, w trakcie kichnięcia, kaszlnięcia, wspólnego korzystania z rzeczy należących do osobistych (szczoteczka do zębów, naczynia, szczotka do włosów), chusteczka higieniczna, podczas całowania i inne. Najbardziej na zakażenie bakteriami narażone są osoby, których układ odpornościowy (immunologiczny) jest osłabiony, osoby z przewlekłymi chorobami itp.
Objawy charakterystyczne dla bakteryjnego zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych to sztywność karku, bóle i zawroty głowy, nudności, odruch wymiotny, wymioty, bardzo wysoka gorączka, dreszcze, bóle kości, stawów i mięśni oraz inne.
Bakteryjne zapalenie opon mózgowych diagnoza i leczenie Rozpoznanie choroby ma miejsce po zebraniu wywiadu od chorego i jego rodziny oraz obserwacji ww. objawów. Wykonuje się także podstawowe badania laboratoryjne oraz badanie płynu mózgowo- rdzeniowego. Konieczna jest hospitalizacja i włączenie antybiotyków zarówno na bakterie gram- dodatnie jak i ujemne (szerokie spektrum). Konieczne jest także podawanie środków farmakologicznych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.