Wodogłowie to nie tylko problemem dzieci. Może wystąpić w każdym wieku jako powikłanie krwotoku, czy zapalenia. Leczenie wodogłowia opiera się na zabiegu chirurgicznym. Na czym polega operacja? Jak ona przebiega?
o to jest wodogłowie?
Wodogłowie jest to nagromadzenie się znacznej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego wewnątrz układu komorowego mózgu.
Jakie są przyczyny powstania?
Wodogłowie jest spowodowane najczęściej zaburzeniami wrodzonymi (m.in. w przebiegu zespołu Dandy'ego-Walkera, zespołu Arnolda-Chiariego, stenozy wodociągu mózgu). Może jednak pojawić się w każdym wieku, jako powikłanie m.in. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub krwotoku do struktur mózgu. Wodogłowie można podzielić ze względu na przyczynę - wodogłowie komunikujące i niekomunikujące. Pierwsze z nich spowodowane jest zaburzeniem wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego przez ziarnistości pajęczynówki lub nadmiernym jego wytwarzaniem. Wodogłowie niekomunikujące wynika z bloku przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego między komorami lub ucisku wodociągu mózgu.
Objawy wodogłowia
Ostre wodogłowie charakteryzuje się wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego i objawem Parinaud’a (objaw zachodzącego słońca – porażenie ruchów gałek ocznych ku górze). Gałki oczne pacjenta skierowane są w dół, nad tęczówką widać rąbek białkówki.
O wzroście ciśnienia wewnątrzczaszkowego mogą świadczyć: bóle głowy, nudności i wymioty, ilościowe zaburzenia świadomości, zaburzenia ostrości wzroku, wzrost ciśnienia tętniczego, bradykardia, zaburzenia oddechu.
Wodogłowie u noworodków i niemowląt objawia się powiększeniem obwodu głowy. Ciemiączka stają się uwypuklone a szwy czaszkowe poszerzone, występuje objaw zachodzącego słońca.
http://chirurgia.wieszjak.pl/neurochirurgia/297517,Operacje-neurochirurgiczne-w-przypadku-wodoglowia.html
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]