Mewmen ze względu na Twoją odpowiedź, czuję się zobowiązany do szerszego przedstawienia tematu dotyczącego leczenia środkami z grupy walpronianów do których należy Depakine Chrono.
Otóż Depakine Chrono jest zarówno lekiem przeciwpadaczkowym stosowanym w neurologii jak i lekiem normotymicznym (stabilizatorem nastroju) stosowanym w psychiatrii w leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej a także niektórych zaburzeniach osobowości. Jednak zgodnie z tematyką forum napiszę jak wygląda leczenie padaczki.
Po pierwsze Depakine Chrono jest stosowanym od dawna sprawdzonym i jednym z najskuteczniejszych leków przeciwpadaczkowych.
Niestety wraz ze siłą i skutecznością działania przeciwpadaczkowego, idą w parze pewne skutki uboczne które mogą lub ale nie muszą wystąpić (każdy lek niesie ze sobą ryzyko działań niepożądanych). Najczęściej są to zaburzenia ze strony układu pokarmowego, senność, uczucie zmęczenia, zwiększenie masy ciała, zaburzenia koncentracji
bóle głowy. Jeśli występują mają charakter przemijający albo wymagają korekcji dawki, rzadziej zmiany leku.
Jednak mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, którą są BARDZO RZADKIE jednak ze względu na ich poważne konsekwencje mogące prowadzić do zgonu. Chodzi o ciężkie uszkodzenie wątroby oraz trzustki. W USA o ile dobrze pamiętam, powyższe dwa skutki uboczne są wyróżnione w ulotce w postaci umieszczenia ich w czarnej ramce.
W związku z tym przed podjęciem leczenia Depakine Chrono należy przeprowadzić badania morfologia krwi, Aspat, Alat, GGTP, bilirubina całkowita, alfa amylaza w surowicy. Jeśli badania nie wykażą chorób wątroby czy trzustki tylko wtedy można zacząć leczenie lekiem Depakine Chrono stopniowo podnosząc dawkę do optymalnej. W czasie pierwszych 6 miesięcy należy przeprowadzać powyższe badania w odpowiednio po pierwszym trzecim i szóstym miesiącu stosowania leku (to moje osobiste sugestie, mozna oczywiście częśćiej). Jeśli nie wystąpią objawy polekowego uszkodzenia wątroby czy trzustki leczenie można kontynuować. Po szóstym miesiącu leczenia badania powinno wykonywać się nie rzadziej niż co pół roku. To są podstawowe środki bezpieczeństwa przy leczeniu Depakiną Chrono. Niestety w Polsce ze względu na trudny dostęp do specjalistów, niekiedy niechęć do kierowania badania w tak częstych odstępach czasu sprawia, że przestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa nie jest stosowane, albo pacjent jeśli jest świadomy konieczności badań musi je pokryć z własnej kieszeni (koszt to około 40 zł)
Mewmen zmniejszenie dawki leku osłabi tylko skuteczność działania przeciwpadaczkowego ale ryzyko tych bardzo rzadkich ale jednak możliwych powikłań istnieje niezależnie od dawki. Reasumując Depakine Chrono jest bardzo dobrym lekiem przeciwpadaczkowym ale trzeba powziąć odpowiednie środki ostrożności.
Napisałeś że bierzesz lek Vetira czyli lewetyracetam w dawce 2x250 mg. Jest to bezpieczniejszy lek, dawkę jednak zwiększa się powoli pod kontrolą lekarza. Maksymalna dawka to 1500 mg dwa razy na dobę.
Obecnie istnieje dużo leków przeciwpadaczkowych nowej generacji którą są bardzo skuteczne i tolerowane od Depakiny. Na przykład stosowany przez Ciebie lewetyracetam, lamotrygina, gabapentyna, okskarbazepina, pregabalina. Myślę, że powinieś porozmawiać ze swoim lekarzem o swoich wątpliwościach, obawach, pojawiających się skutkach ubocznych i wybrać takie leczenie aby napady padaczkowe nie występowały a zarazem abyś ty czuł się dobrze. Pozdrawiam.