Piotrze wniosek na świadczenie należy złożyć w ZUS na min. 60 dni (czas potrzebny na wpłynięcie dokumentów, wyznaczenie komisji) przed upływem 182 dni zasiłku chorobowego ale to już masz za sobą. 270 zasiłku chorobowego przysługuje przy leczeniu gruźlicy.
Świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane maksymalnie na 12 miesięcy (miesiąc liczony jako 30 dni)
W naszych przypadkach świadczenie rzadko jest przyznawane od razu na cały ten okres.
Łączny okres zasiłku chorobowego plus świadczenia może wynosić 182+360 dni.
Procedura składania wniosków o kontynuację świadczenia jest taka sama jak za pierwszym razem- wniosek plus zaświadczenie lekarskie.
ZUS dosyć ochoczo już przy pierwszej komisju wysyła na rehabilitację w ramach prewencji rentowej.
Radzę dowiedzieć się przed komisją u swojego neurochirurga czy i kiedy będziesz mógł z takiej rehabilitacji skorzystać. Jeżeli neurochirurg będzie miał zastrzeżenia poproś o stosowne zaświadczenie, które przedstawisz podczas komisji.
Z własnego doświadczenia- nie zawsze kadra jest kompetentna i trzeba trzymać rękę na pulsie przed zbyt inwazyjnymi zabiegami wcześniej niż akceptuje to neurochirurg i Twój organizm.
Wspomnę ponownie o możliwości ubiegania się o stopień niepełnosprawności w Miejskich/Powiatowych Zespołach Orzekania o Niepełnosprawności.
Tak jak pisała Bogna pracodawca ma związane z tym ulgi ale tu trzeba podchodzić indywidulanie bo wyrachowani pracodawcy mogą nie być przychylni do zatrudniania.
Uzyskanie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności daje również wymierne ulgi pracownikowi.
-odliczenia podatkowe od płatnych zabiegów rehabilitacyjnych-potwierdzone fakturą
oraz na dojazd na rehabilitację stacjonarną
-odliczenia przy zakupie leków od kwoty powyżej 100pln w danym miesiącu.
-po przepracowaniu roku od uzyskania orzeczenia dodatkowy urlop zdrowotny w wymiarze 10 dni
-zachowanie pełnego wynagrodzenia za rehabilitację stacjonarną w ramch zwolnienia do 21 dni
-7 godzinny dzień pracy z zachowaniem wynagrodzenia-to nie obligatoryjne, od ubiegłego roku do decyzji przez lekarza medycyny pracy
-ulgowa komunikacja miejska
REHABILITACJA
http://www.zdroj24.pl/?informacje/poradnik-kuracjusza/leczenie-uzdrowiskowe-podstawowe-informacje/leczenie-doroslych-w-szpitalu-uzdrowiskowym.html
Specjalista (neurolog,ortopeda,neurochirurg, spec. rehabilitacji) może wystawić skierowanie do wybranego szpitala na oddział rehabilitacji. Pacjent wysyła sam z załączoną dokumentacją do wybranego ośrodka.
Okres oczekiwania bywa dosyć długi ale zważywszy na przewlekłość schorzenia i konieczność systematycznej rehabilitacji warto korzystać.
Tu jest plus bo można wybrać ośrodek o dobrej renomie.
Taki mały niezbędnik dla ozdrowieńców.Pozdrawiam Z.