Reklama:

Utrata wzroku w jednym oku. Co może być powodem?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Utrata wzroku w jednym oku. Co może być powodem?

PantherMedia

Oko

Utrata wzroku może wpływać na jedno lub oboje oczu. Niektóre formy utraty wzroku są tymczasowe, podczas gdy inne  nieodwracalne. W obu przypadkach często istnieje możliwość podjęcia kroków w celu poprawy lub skorygowania wzroku. Jednak co powoduje utratę widzenia?

Reklama:

Spis treści:

Według CDC, Centers for Disease Control and Prevention problemy ze wzrokiem należą do 10 najczęściej występujących  rodzajów niepełnosprawności wśród dorosłych. Stwierdzenie przyczyny utraty wzroku nie należy do prostych, ponieważ istnieje wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych rodzajów należy:

  • centralna utrata wzroku, która wpływa na środek widzenia,
  • utrata widzenia obwodowego, która wpływa na krawędzie widzenia,
  • całkowita utrata wzroku,
  • ślepota nocna lub problemy z widzeniem w słabym świetle,
  • niewyraźne, zamglone lub nieostre widzenie,
  • trudności z widzeniem kształtów lub widzeniem tylko cieni.

Nagła utrata wzroku

Nagła utrata wzroku pojawia się szybko, w ciągu kilku sekund lub minut, rzadziej do kilku dni. Oto najczęstsze przyczyny.

Migrena

Szacuje się, że nawet 25–30% osób z migreną ma objawy aury migrenowej. Jest to jeden z objawów neurologicznych pojawiających się przed atakiem migreny. Aura trwa zwykle od 10 do 30 minut lub krócej niż godzinę. Zdarza się, że u niektórych aura trwa tylko kilka sekund. Unikanie jasnego światła, głośnych dźwięków oraz przyjmowanie leków na migrenę mogą złagodzić objawy.

Oderwana siatkówka

Oderwana siatkówka może powodować całkowitą lub częściową utratę wzroku chorego oka. Kiedy mamy do czynienia z odwarstwioną siatkówką, pacjentowi może wydawać się, że coś blokuje część widzenia.

Kiedy pacjent zauważy niepokojące objawy związane ze wzrokiem, powinien jak najszybciej udać się do specjalisty. Nieleczona odklejona siatkówka może spowodować nieodwracalną ślepotę.

Choroby oczu, Przyczyny, ślepota, Utrata wzroku

Utrata widzenia w jednym oku, fot panthermedia

Ścieranie rogówki

Nagła utrata wzroku może również wynikać z urazu oka. Ścieranie rogówki to niewielka rysa na rogówce, która jest przezroczystym okienkiem z przodu oka.

W zależności od tego, jak poważne jest uraz, otarcia rogówki mogą być tymczasowe lub trwałe, a leczenie może się różnić.

Większość otarć rogówki goi się w ciągu 24–72 godzin samodzielnie i bez dalszych komplikacji. Jednak chory powinien natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli coś utknęło w jego oku.

Stopniowa utrata wzroku

W niektórych przypadkach utrata wzroku następuje stopniowo i może być trudniejsza do zauważenia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny.

Zaćma

Zaćma może sprawić, że wzrok chorego będzie niewyraźny, zamglony lub mniej kolorowy. Często rozwija się stopniowo, więc wiele osób nie jest świadomych pojawiającego się problemu. Schorzenie to występuje niezwykle często, a powszechnym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny.

Jaskra

Jaskra może prowadzić do tymczasowego utraty wzroku, ale także do ślepoty. Jest chorobą, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego znajdującego się w tylnej części oka.

Objawy mogą być tak stopniowe, a występowanie choroby może nie być zauważalne. Jaskra często odkrywana jest dopiero w momencie poddania badania wzroku. Chorzy mogą tracić wzrok powoli, zaczynając od widzenia peryferyjnego. Jaskra może wystąpić w jednym lub obu oczach.

W każdym przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Problemy ze wzrokiem mogą okazać się symptomem ostrzegawczym przed bardzo groźnymi chorobami, takimi jak udar. Szczególnie niebezpiecznymi, współwystępującymi objawami są: trudności w mówieniu, silny ból głowy, opadanie twarzy, utrata kontroli mięśni po jednej stronie ciała.

W tym artykule dowiesz się, że przyczyny utraty widzenia w jednym oku bądź w obojgu oczach mogą mieć charakter nagły bądź stopniowy. Zrozumiesz również, że taka nieprawidłowość może stanowić zapowiedź udaru.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Mama
Moja mama ma zdiagnozowaną chorobę otepienną z ciałami lewiego oraz PSP. Od ok roku drżą jej ręce i sporadycznie, ale bez powodu się przewracała . Neurolodzy mówili, że mama dużo leki zażywa więc je...
Zaniki korowe
Witam mam 46 lat i ostatnio neurolog wysłała mnie na badania z powodu bólów głowy które męczą mnie od ponad 20 lat i wyszło coś takiego z badania:/ kazała powtórzyć za rok ale chciałem zapytać czy kt...
Uszkodzone nerwy w głowie
Dzień dobry, Czy aktualnie jest na forum osoba, która jak w tytule ma uszkodzone nerwy w głowie? Jak z taką chorobą radzicie sobie zawodowo jeśli jedyną realną pomocą sobie jest próba ochrony uszk...
gość
Forum: Padaczka
Frisium
Witam. Czy ktoś posiada więcej tabletek frisium ? Potrzebuje dla syna a nie ma w żadnych aptekach ani w hurtowniach. Z chęcią bym odkupił chociaż jedno opakowanie
Prośba o pomoc
Dzień dobry, Jestem studentką pedagogiki o specjalności WWR i w przyszłym roku będę bronić pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyć dzieci z afazją i potrzebuję 2 przypadków do porównania z innymi...
Prośba o pomoc
Dzień dobry, Jestem studentką pedagogiki o specjalności WWR i w przyszłym roku będę bronić pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyć dzieci z afazją i potrzebuję 2 przypadków do porównania z innymi...
Reklama:
Reklama: