Reklama:

SI przewiduje kto może zachorować na demencje

Jakub Dróbka

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

SI przewiduje kto może zachorować na demencje

PantherMedia

Kłopoty z pamięcią

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter stworzyli sztuczną inteligencje, która potrafi przewidzieć, kto zachoruje na demencje w przeciągu dwóch lat od badania.

Reklama:

Spis treści:

  1. Czym jest demencja
  2. Przełomowe badanie w diagnostyce otępienia
  3. Działanie SI a diagnoza demencji

Czym jest demencja

Zmiany degeneracyjne, czyli takie, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego ciała, oddziałują głównie na pamięć, zdolności intelektualne, motorykę czy też na sferę społeczno-emocjonalną. Nasilenie powyższych zaburzeń nazywamy demencją lub otępieniem. Demencja zaburza funkcjonowanie górnych płatów kory mózgowej, mając przy tym często charakter choroby przewlekłej, dlatego pod żadnym pozorem nie należy jej lekceważyć.

Przełomowe badanie w diagnostyce otępienia

Jak pokazują badania, problem demencji dotyczy 1% populacji. Popularność objawów nie pozwala na łatwe rozpoznanie choroby, dlatego właśnie Naukowcy z Exeter w Wielkiej Brytanii stworzyli sztuczną inteligencje, która z dokładnością do 92% kto zachoruje na otępienie w ciągu dwóch lat od wykonania diagnozy. Badanie zostało wykonane na grupie 15300 pacjentów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.

Działanie SI a diagnoza demencji

Skomplikowany algorytm stworzony przez badaczy wykrywa wzorce i schematy pojawiające się u osób narażonych na wystąpienie demencji. Pokazuje także kto z badanych nie jest zagrożony otępieniem, a co najciekawsze, analizuje wcześniej postawione diagnozy i oznacza te, które są błędnie wystawione.

Naukowcy doszli w ten sposób do wniosku, że zbierając dane z klinik i szpitali na temat funkcjonowania mózgu, w tym pamięci, a także wyniki testów na motorykę i funkcjonowanie narządów poznawczych, można przewidzieć wspomnianą chorobę lub jej prawdopodobny brak.

Efekty badań podsumował kierownik zespołu badawczego profesor David Llewellyn:

– Jesteśmy teraz w stanie nauczyć komputery dokładnego przewidywania, u kogo rozwinie się demencja w ciągu dwóch lat. Jesteśmy również podekscytowani tym, że nasze zastosowanie uczenia maszynowego było w stanie zidentyfikować pacjentów, którzy mogli zostać błędnie zdiagnozowani. Może to zmniejszyć domysły w praktyce klinicznej i znacznie poprawić ścieżkę diagnostyczną, pomagając rodzinom uzyskać potrzebne wsparcie tak szybko i dokładnie, jak to możliwe. – mówi Profesor.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Wynik rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem
Dzień dobry, miałem wykonany rezonans głowy z kontrastem z powodu historii tętniaków w rodzinie. Tętniaków nie wykryto ale : W zakresie podkorowej istoty białej obu półkul mózgu widocznesą pojedync...
Początek diagnostyki
Witam , zmiany wykryte w sumie przypadkowo w RMagnetycznym w odcinku lędźwiowym 1.5mm prawdopodobnie wyściolczak. Był robiony RM głowy, RM kręgosłupa szyjnego i piersiowego 6 m-cy temu ( czysto ) o...
Pieczenie skóry na pośladkach
Wys�any: Dzisiaj 12:07 Witam. Chciałabym opisać dolegliwość z którą borykam się od ponad 10 lat. Otóż podczas siedzenia zaczynają mnie boleć pośladki w okolicy guzów kulszowych. Ból jest tak ni...
gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Proszę o pomoc
Dzień dobry mam pytanie czy to jest swardzenie rosiane
Wynik TK??
Dzień dobry. Odebrałam dzisiaj wynik TK głowy. Opis jak niżej : Dostępne w badaniu struktury mózgowia i przestrzenie płynowe przedstawiają się typowo. AYMETRIA SZEROKOŚCI ROGÓW SKROBIOWYCH - PRAWY ...
Reklama:
Reklama: