Reklama:

Rdzeniowy zanik mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni

Pantherstock

Miejsce dla osób niepełnosprawnych

Rdzeniowy zanik mięśni (ang. Spinal muscular atrophy, SMA) to choroba uwarunkowana genetycznie występująca bardzo rzadko. Dochodzi do niej na skutek niszczenia jąder przednich rdzenia kręgowego oraz jądra opuszki. Utrata komórek nerwowych (neuronów) prowadzi do osłabienia a nawet zaniku mięśni. Konsekwencją tego są problemy w sprawnym funkcjonowaniu osoby dotkniętej tym schorzeniem.

Reklama:

Spis treści:

  1. Przyczyny i objawy rdzeniowego zaniku mięśni
  2. W chwili obecnej wyróżnia się kilka postaci rdzeniowego zaniku mięśni.

Przyczyny i objawy rdzeniowego zaniku mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni, zaliczany jest do rzadko występujących chorób o podłożu genetycznym. Dziedziczony jest w sposób autosomalnie recesywny. Mutacje obejmują cztery rodzaje genów, są to: DYNC1H1, VAPB, SMN1 oraz UBA1. W chorobie tej dochodzi do degeneracji jądra opuszki oraz jąder przednich rdzenia kręgowego. Utrata neuronów wiąże się z bardzo niekorzystnymi konsekwencjami dla pacjenta. Prowadzi bowiem do osłabienia a nawet zaniku mięśni.

W konsekwencji tego pojawiają się następujące objawy: problemy z poruszaniem się, mówieniem, trzymaniem pionowo głowy, połykaniem, siadaniem, wstawaniem, podnoszeniem rąk czy samodzielnym ubieraniem się. Z czasem pacjent wymaga całodobowej opieki i wsparcia ze strony bliskich. U niektórych pacjentów dochodzi do rozwinięcia niewydolności krążeniowej oraz problemów z układem oddechowym.

W chwili obecnej wyróżnia się kilka postaci rdzeniowego zaniku mięśni.

Są to:

  • SMA typ 1 (postać niemowlęca), gdzie objawy widoczne są zaraz po urodzeniu dziecka. Pojawiają się problemy z połykaniem, siedzeniem i podnoszeniem główki do góry. Jest to postać, która ma bardzo niepomyślne rokowanie.
  • SMA typ 2, pierwsze objawy pojawiają się do 12-go miesiąca życia. Dzieci nie chodzą samodzielnie i dominuje u nich osłabienie mięśni.
  • SMA typ 3, pierwsze objawy widoczne są po 18-tym miesiącu życia. Początkowo dziecko jest w stanie poruszać się samodzielnie z czasem traci tę zdolność.
  • SMA typ 4, objawy pojawiają się około 30-go roku życia. Choroba obejmuje mięśnie ramion oraz górne partie nóg.
  • SMA sprzężone z płcią, gdzie objawy pojawiają się w okresie niemowlęcym. Dziecko porusza się z trudem, pojawiają się problemy z oddychaniem oraz krążeniem.
  • SMA osób dorosłych, pierwsze objawy pojawiają się w okresie średniej dorosłości. Pacjent odczuwa skurcze mięśni kończyn oraz brzucha. Pojawiają się problemy z połykaniem, nietrzymaniem moczu oraz stolca, a także poruszaniem się.

Diagnoza rdzeniowego zaniku mięśni wymaga wykonania badań neurologicznych, genetycznych oraz elektrofizjologicznych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Zaniki korowe
Witam mam 46 lat i ostatnio neurolog wysłała mnie na badania z powodu bólów głowy które męczą mnie od ponad 20 lat i wyszło coś takiego z badania:/ kazała powtórzyć za rok ale chciałem zapytać czy kt...
Uszkodzone nerwy w głowie
Dzień dobry, Czy aktualnie jest na forum osoba, która jak w tytule ma uszkodzone nerwy w głowie? Jak z taką chorobą radzicie sobie zawodowo jeśli jedyną realną pomocą sobie jest próba ochrony uszk...
gość
Forum: Padaczka
Frisium
Witam. Czy ktoś posiada więcej tabletek frisium ? Potrzebuje dla syna a nie ma w żadnych aptekach ani w hurtowniach. Z chęcią bym odkupił chociaż jedno opakowanie
Prośba o pomoc
Dzień dobry, Jestem studentką pedagogiki o specjalności WWR i w przyszłym roku będę bronić pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyć dzieci z afazją i potrzebuję 2 przypadków do porównania z innymi...
Prośba o pomoc
Dzień dobry, Jestem studentką pedagogiki o specjalności WWR i w przyszłym roku będę bronić pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyć dzieci z afazją i potrzebuję 2 przypadków do porównania z innymi...
gość
Forum: Padaczka
Ontozry a ciąża
Czy jest może ktoś kto brał lek ontozry w czasie ciąży?
Reklama:
Reklama: