Reklama:

Otępienie czołowo-skroniowe

Wioleta Chodkowska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Otępienie czołowo-skroniowe

PantherMedia

Babcia

Badania pozwoliły na zidentyfikowanie postaci otępienia spowodowanego zwyrodnieniowym procesem odrębnym od choroby Alzheimera.

Reklama:

Spis treści:

  1. Otępienie czołowo-skroniowe
  2. Objawy otępienia czołowo-skroniowego

Otępienie czołowo-skroniowe

Obejmuje płaty czołowe i skroniowe, charakterystyka kliniczna wskazuje na dysfunkcję płatów czołowych. Otępienie skroniowo-czołowe jest najczęstszą postacią zwyrodnienia płatów czołowych i skroniowych. Cechuje się zmianami osobowości, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami funkcji poznawczych oraz objawami neurologicznymi.

Pierwotna postępująca afazja bez płynności mowy cechuje się zaburzeniem językowym przekładającym się utratę płynności mowy spontanicznej. Mowa charakteryzuje się „zacinaniem się”, występowaniem agramatyzmów oraz nieprawidłowej wymowie wyrazów. Rozumienie mowy jest niezaburzone. Mogą wystąpić problemy z realizowaniem poleceń, jeśli są one wyrażone w formie złożonej gramatycznie.

Na otępienie semantyczne składają się: postępująca afazja z zachowaną płynnością mowy i anomią oraz swoista forma agnozji. Mowa chorych jest płynna, jednak daje mało informacji w stosunku do liczby wypowiedzianych słów.

Zjawisko „pustej mowy” polega na nadużywaniu niespecyficznych i niosących mało informacji terminów, a także posługiwaniem się opisami zamiast właściwymi słowami. Agnozja może polegać na nierozpoznawaniu twarzy, a w późniejszej fazie - przedmiotów. Choroba postępuje powoli.
 

Objawy otępienia czołowo-skroniowego, Otępienie, Zaburzenia mowy

Otępienie czołowo-skroniowe, fot. pantherstock

Objawy otępienia czołowo-skroniowego

Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się przed 65 rokiem życia. Początkowo dominują zaburzenia zachowania. Chorzy mogą wykazywać brak dbałości o higienę bądź zachowują się niestosownie (zachowania seksualnie prowokujące, dowcipkowanie). Często pojawia się nadaktywność lub niepokój, czasem o charakterze stereotypowym, impulsowość, wzmożona przerzutowość uwagi, częstsze palenie papierosów lub spożywanie alkoholu, wzmożone łaknienie.

Można zaobserwować preferencje dla niektórych rodzajów pożywienia. Chorzy wycofują się z kontaktów towarzyskich, są apatyczni. Występują zachowania stereotypowe lub perseweracje polegające na ciągłym powtarzaniu czynności lub słów.

Objawy psychiatryczne to depresja i inne zaburzenia afektywne oraz zaburzenia lękowe lub psychozy. Obserwuje się zaburzenia językowe takie jak redukcja mowy, neologizmy, echolalię, wypowiedzi stereotypowe oraz perseweracyjne.

Do objawów neurologicznych zalicza się wczesne pojawienie się odruchów prymitywnych oraz objawów deliberacyjnych, nietrzymanie moczu lub stolca, drżenie oraz sztywność.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Wylew podpajęczynówkowy
Witam piszę bo już tracę nadzieję. Mój tata trafił do szpitala 6 dni temu , okazało się że to wylew podpajeczynkowy , obecnie jest w śpiączce na całe szczęście stan stabilny ale wciąż poważny . Nie o...
Tętniak tętnicy podstawnej
Witam jestem tu nowa. Z uwagi na chore zatoki lekarz laryngolog wysłał mnie na rezonans głowy z kontrastem. W opisie naczyniak w 3 komorze. Pojechałam do profesora do Krakowa który po obejrzeniu płyt...
Paraliż rąk w samolocie
Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem. Syn po raz pierwszy leciał samolotem. W czasie startu sparaliżowało mu obie ręce, częściowo policzki, miał problem z mówieniem. objawy zaczęły ustępować, gdy...
Wynik rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem
Dzień dobry, miałem wykonany rezonans głowy z kontrastem z powodu historii tętniaków w rodzinie. Tętniaków nie wykryto ale : W zakresie podkorowej istoty białej obu półkul mózgu widocznesą pojedync...
Początek diagnostyki
Witam , zmiany wykryte w sumie przypadkowo w RMagnetycznym w odcinku lędźwiowym 1.5mm prawdopodobnie wyściolczak. Był robiony RM głowy, RM kręgosłupa szyjnego i piersiowego 6 m-cy temu ( czysto ) o...
Pieczenie skóry na pośladkach
Wys�any: Dzisiaj 12:07 Witam. Chciałabym opisać dolegliwość z którą borykam się od ponad 10 lat. Otóż podczas siedzenia zaczynają mnie boleć pośladki w okolicy guzów kulszowych. Ból jest tak ni...
Reklama:
Reklama: