Reklama:

Migreny związane z anormalnymi naczyniami krwionośnymi w mózgu

Informacja prasowa: ScienceNews.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Migreny związane z anormalnymi naczyniami krwionośnymi w mózgu

PantherMedia

Mózg, układ nerwowy

Ludzie, którzy cierpią na migreny, mają inne naczynia w mózgu, niż ludzie, którzy nie cierpią z powodu tych dolegliwości bólowych – tak wynika z badania opublikowanego w Plos ONE. Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine.

Reklama:

Naukowcy wyjaśniają w artykule, że stwierdzone różnice w naczyniach krwionośnych mogą przyczyniać się do zmian w przepływie krwi w mózgu, a stąd już krótka droga do wyzwolenia od migreny.

Dr Brett Cucchiara mówi: - Może to wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie, zauważają, że odwodnienie powoduje u nich bóle głowy.

Obserwacjami objęto 170 osób, które podzielono na 3 kategorie: żadnej migreny, migrena z aurą i migrena bez aury. Badacze przyjrzeli się strukturze naczyń krwionośnych w mózgach uczestników, a także zmianom w przepływie krwi.

Szczególną uwagę zwrócili na tzw. koło tętnicze Willisa. Termin ten określa system tętnic odpowiedzialnych za dostarczanie krwi do mózgu.

Okazało się, że ludzie doświadczający migren częściej mieli „niekompletny” obwód Willisa niż ludzie, którzy nie mieli migren. Konkretnie, wygląda to tak: 73% ludzi z migreną z aurą, 67% z migreną bez aury, a także 51% bez migren miało niekompletny obwód Willisa.

Dr John Detre, autor badania, mówi: - Anomalie w obwodach Willisa i w przepływie krwi były najsilniejsze z tyłu mózgu, czyli tam, gdzie znajduje się kora wzrokowa. To może wyjaśniać, dlaczego tak wiele objawów migreny wiąże się z zaburzeniami widzenia.

Inne badania wykazywały, że nasze geny także mogą odgrywać rolę w pojawianiu się migren. Na przykład prace opublikowane w Nature Genetics zidentyfikowały nowy obszar genetyczny powiązany z pojawieniem się migreny i podatnością na ten typ bólu głowy.

Badanie opublikowane w Lancet Neurology udowadniało, że bóle migrenowe mogą być powiązane z nadaktywnymi komórkami mózgowymi.

gość
Forum: Padaczka
Padaczka lekooporna u dzieci - terapia dietami ketogennymi
Mam na imię Ola. Kończę studia magisterskie na kierunku dietetyka w Łodzi, a moja praca magisterska poświęcona jest leczeniu dzieci z padaczką lekooporną dietami ketogenicznymi. Chciałabym prosić rod...
Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Reklama:
Reklama: