Reklama:

Jak przemiana różnych substancji w organizmie wpływa na zdrowie, czyli kilka słów o metabolizmie komórkowym

Natalia Jeziorska, testDNA

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Jak przemiana różnych substancji w organizmie wpływa na zdrowie, czyli kilka słów o metabolizmie komórkowym

shutterstock

Dolegliwości jelitowe

Metabolizm kojarzy nam się głównie z odchudzaniem i spalaniem kalorii. Tymczasem za tym pojęciem kryje się tak naprawdę całokształt wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w komórkach ciała człowieka. Dzięki metabolizmowi dostarczona do organizmu energia może być prawidło wykorzystana do podtrzymywania procesów życiowych.

Reklama:

W organizmie zachodzą tysiące różnych reakcji chemicznych. Jak wpływają one na nasze zdrowie? Co dzieje się, gdy któraś z nich nie przebiega prawidłowo?

Jak przebiega metabolizm?

Zachodzące w naszym organizmie reakcje chemiczne nie stanowią nieuporządkowanego zbioru przypadkowo powiązanych ze sobą przemian. Są zorganizowane w całe szlaki metaboliczne, które tworzą szereg następujących po sobie reakcji. O tym, jak szybko przebiega dana reakcja, decydują enzymy – duże, w większości białkowe cząsteczki.
W organizmie pełnią one funkcję katalizatorów. To za sprawą enzymów jedna substancja (substrat) może się przekształcić w drugą (produkt). O aktywności enzymów w dużej mierze decydują geny. Dostarczają one bowiem instrukcji do ich budowy.

Gdy w metabolizmie coś pójdzie nie tak…

Mutacja pojedynczego genu może obniżyć aktywność enzymu lub sprawić, że będzie on w ogóle nieobecny. To spowoduje natomiast zaburzenie szlaku metabolicznego. I tak substrat – zamiast przekształcić się w produkt potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – zacznie gromadzić się w nim w toksycznej formie.  Uszkodzi przy tym tkanki i narządy wewnętrzne. Od prawidłowego przekształcania różnych substancji w organizmie zależy więc stan naszego zdrowia. Doskonale widać to choćby na przykładzie karnityny. Zaburzenie metabolizmu tej substancji bardzo niekorzystnie wpływa na organizm.

Karnityna – jaką pełni rolę?

Karnityna jest substancją, którą dostarczamy sobie głównie w pożywieniu, m.in. w mięsie i produktach mlecznych, ponieważ sami wytwarzamy jej stosunkowo niewiele (ok. 25%) [1]. Karnityna występuje w organizmie w dwóch postaciach – L-karnityny oraz D-karnityny, przy czym tylko ta pierwsza jest biologicznie aktywna.

Komórki wykorzystują karnitynę do wytwarzania energii. Dużo mówi się o jej dobroczynnych właściwościach. Karnityna hamuje bowiem przyrost tkanki tłuszczowej, pomagając w odchudzaniu, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów [1]. Karnityna zwiększa też tolerancję na wysiłek, dlatego często jest suplementowana przez sportowców.

Niedobór L-karnityny może być pierwotny lub wtórny

…i wynikać z wrodzonych wad metabolizmu, stosowania niektórych leków czy nieprawidłowej diety. Pierwotny niedobór karnityny jest efektem mutacji położonego na chromosomie 5 genu SLC22A5. Zawiera on instrukcję do budowy białka o nazwie OCNT2 i odpowiada za transport karnityny do komórek. Do czego komórkom potrzebna jest karnityna? Aby móc wprowadzać do mitochondriów uczestniczące w wytwarzaniu energii kwasy tłuszczowe. Mutacja powoduje jednak niedobór karnityny, przez co kwasy tłuszczowe nie dostają się do mitochondriów, a energia nie jest produkowana.

fot. panthermedia

Pierwotny niedobór karnityny daje różny obraz kliniczny. Pierwsze objawy widoczne są najczęściej już u niemowlęcia, ale mogą ujawnić się też we wczesnym dzieciństwie, a nawet w dorosłości. W przebiegu choroby pojawiają się wymioty, niedokrwistość, kardiomiopatia, obniżone napięcie mięśniowe, powiększenie wątroby czy niedocukrzenie. Pierwotny niedobór karnityny może zakończyć się śmiercią dziecka, jednak przy szybkiej diagnostyce i odpowiednim leczeniu choroba daje dobre rokowania.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Rezonans magnetyczny głowy a korona
Dzień dobry. Czy ktoś może przerabiał przypadek. Muszę zrobić rezonans głowy ale mam założona koronę na zębie która od środka jest jakimś metalem a na zewnątrz biała. Czy owa korona jest przeciwwskaz...
Obsesyjne patrzenie na zegarek
Witam od jakiegoś czasu czuje przymus patrzenia na zegarek bardzo często. Czy przez to mogło mi się zepsuć coś ze wzrokiem lub w mózgu przez takie rzucanie oczami?
gość
Forum: Padaczka
Anna padaczka
Proszę o namiary na lekarza z Poznania lub okolic .Moja córka mimo brania leków ma co tydzień ataki,umieram ze strachu . codziennie żyje w takim stresie że chyba zejdę.Boje się jeszcze o jej 2 mies...
Proszę o pomoc z opisem badania okulistycznego.
Dzień dobry proszę bardzo o pomoc. Jestem po ewakuacji krwiaka śródmózgowego  16 lat temu.  Byłam dzieckiem jak to stało się. Od 4 lat mam epilepsje. Mam sporadyczne ataki epilepsji. Teraz by...
ucisk w czole i drętwienie ,otumanienie,lęk,zaburzenia widzenia ,myslenia ,pisania i czytania
Witam Od kilku lat mam problemy z głową . Objawy -Otepienie od rana jakbym się nie obudziła -mam problemy z czytaniem,przekręcam wyrazy -problemy z myśleniem jakieś durne sytuację z przeszłości...
gość
Forum: Padaczka
Aura przed padaczka i objawy samej
Witam wszystkich tutaj chciałbym zasięgnąć trochę wiedzy od was od paru miesięcy zmagam się z powiedzmy no objawami padaczki które się pojawiły w kwietniu tego roku jak coś czekam za badaniem w tym k...
Reklama:
Reklama: