Klasterowy ból głowy definiowany jest jako pierwotny ból głowy, samoistny, przewlekły, który charakteryzuje się najczęściej jednostronną lokalizacją. W większości przypadków atak bólowy umiejscawia się w okolicy czołowej bądź skroniowej głowy i wykazuje tendencję do przemieszczania się oraz promieniowania. Co ważne, pojawia się bardzo często bez przyczyny o każdej porze dnia i nocy (np. podczas czytania książki, odpoczynku, jazdy na rowerze, drzemki czy kąpieli).
Objawy i przebieg klasterowego bólu głowy
Klasterowy ból głowy pojawia się częściej u mężczyzn aniżeli u kobiet a dotyka osoby pomiędzy 20stym a 40stym rokiem życia, choć znane są przypadki występowania go także u osób młodych, dzieci czy osób starszych. Napad bólu klasterowego głowy trwa nawet do 80 minut i może pojawiać się kila razy ciągu doby. Pomiędzy okresami bólu mogą występować okresy remisji (osoba chora nie czuje bólu). Po tym okresie ból najczęściej powraca z większym natężeniem.
Początkowo ból ten nie jest silny jednak z czasem trwania przybiera na mocy. Pacjent odczuwa kłucie, pulsowanie, ucisk a co ważne ból jest bardzo nieprzyjemny i ostry. W czasie jego trwanie osoba chora jest niespokojna, ruchliwa, lękliwa, nie potrafi znaleźć sobie miejsca. Zachowania te są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta.
W niektórych przypadkach klasterowy ból głowy może występować z napadami migrenowymi. Ważne by w tym czasie chory przebywał w cichym pomieszczeniu (wyłączony telewizor, radio, komputer) oraz nie miał kontaktu z drażniącymi intensywnymi zapachami. Należy odciąć się od źródeł, które mogą nasilić ból.
Wśród czynników, przyczyniających się do napadu klasterowego bólu głowy wymieniamy m.in.: wysokie temperatury, różnego rodzaju używki (alkohol, narkotyki), duże wysokości, intensywnie zapachy czy środki prowadzące do rozszerzenia naczyń.
Wyróżnia się następujące postacie klasterowego bólu głowy:
- przewlekły klasterowy ból głowy
- epizodyczny klasterowy ból głowy,
- klasterowy ból głowy o nieokreślonej periodyczności,
- przewlekły klasterowy ból głowy bez faz remisji zaraz od początku choroby,
- klasterowy ból głowy przewlekły , który rozwinął się z postaci epizodycznej
Kiedy udać się do lekarza i leczyć klasterowy ból głowy
Leczenie klasterowego bólu głowy polega na jak najszybszym przerwaniu bólu, który się rozpoczyna ale także na zażywaniu środków farmakologicznych, których zadaniem jest zmniejszenie ilości napadów bólowych.