Przejdź do:
Objawy i przebiegChoroba Bechterewa to inaczej zesztywniający stan zapalny stawów kręgosłupa. Zaliczana jest ona do dość często występujących schorzeń obejmujących zapalenie stawów. Dotyka częściej mężczyzn aniżeli kobiety, może pojawić się także u dzieci oraz osób starszych. Zwykle pojawia się pomiędzy 16 a 30 rokiem życia. Jakie są przyczyny choroby Bechterewa? Czy istniej możliwość leczenia tego schorzenia?
Objawy i przebieg choroby Bechterewa
Zesztywniające zapalenie stawów
Choroba Bechterewa to nic innego jak przewlekły, stopniowo postępujący stan zapalny, który najczęściej obejmuje więzadła kręgosłupa, stawy oraz dyski międzykręgowe. W około 90% przypadków zapaleniem objęty jest staw krzyżowo- biodrowy. Obszary te są podatne na odkładanie się dużych ilości soli wapnia, co w konsekwencji doprowadza do powolnego ich usztywniania (stąd zesztywniające zapalenie stawów).
Do chwili obecnej nie są znane bezpośrednie przyczyny tej przewlekłej, reumatologicznej choroby. Szczególną uwagę zwrócono jednak na geny (czynnik genetyczny), a dokładnie obecność antygenu HLA-B27. Występuję on bowiem u około 95% chorych pacjentów. Za wyjątkiem czynników genetycznych pod uwagę brane są także czynniki immunologiczne, środowiskowe oraz różnego rodzaju mikrourazy.
W przypadku zauważenia u siebie często nawracających bólów stawów, problemów z poruszaniem się, utrzymaniem przedmiotów w dłoni bądź bólu podczas chodzenia czy przychylania się powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Pamiętajmy o tym, że choroba Bechterewa zaliczana jest do przewlekle postępujących zatem zawsze wymaga leczenia.