Przejdź do:
Objawy i przebiegKażdy za nas doświadcza w swym życiu różnego rodzaju bólów głowy. Warto podkreślić, iż nigdy nie powinny być one lekceważone, a zwłaszcza w przypadku gdy pojawiają się często, powtarzają się, nasilają, powodują zaburzenia równowagi, mdłości i nie możemy sobie z nim poradzić. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza specjalisty w celu dokładnej diagnostyki a następnie podjęcia terapii i leczenia. Pamiętajmy, iż ból głowy może być przyczyną poważnej choroby.
Objawy i przebieg bólu głowy i migreny
Różnicowanie bólów głowy
Bardzo ważną role dogrywa zróżnicowanie bólu głowy, który nas dotyczy. Warto zastanowić się czy jest to ból objawowy (ból jako objaw organicznej choroby czy uszkodzenia) oraz dolegliwość z kręgu tzw. samoistnych bólów głowy (ból stanowi istotę schorzenia).
Lekarz neurolog zdecyduje czy nasz ból głowy spełnia kryteria samoistnego bólu głowy, czy ma on charakter objawowy. Jeśli ból ma charakter objawowy należy zaplanować odpowiednio dobrane badania diagnostyczne. W przypadku samoistnych bólów głowy należy jak najszybciej ograniczyć bądź całkowicie przerwać napady bólowe, które są szczególnie uciążliwe dla normalnego funkcjonowania.
Najczęściej wymieniane bóle głowy ich przyczyny, objawy oraz sposoby radzenie sobie z nimi.
Migrenowe bóle głowy
Dziś już wiemy, iż migrenowe bóle głowy stanowią problem epidemiologiczny, diagnostyczny i terapeutyczny. Wiele osób uskarża się na ból głowy, nie wiedząc, iż cierpi właśnie na nią. Migrena jest częsta chorobą, której istota polega na napadach (atakach) bólu głowy, bardzo męczących, uciążliwych, pojawiających się z różną częstością od pojedynczych w roku do kilku miesięcznie Miedzy napadami pacjent nie odczuwa jakichkolwiek dolegliwości czy dyskomfortu. Migrena jest bardzo poważną formą bólu głowy i nie należy jej bagatelizować.
Główne objawy migreny:
- atak trwa od 4 do 72 godzin, a czasem dłużej
- ból głowy, jest jednostronny (obejmuje połowę głowy)
- ból ma charakter pulsujący,
- ból nasila się podczas wysiłku
- nudności,
- zawroty głowy
- biegunka
- wymioty
- światłowstręt
- kołatanie serca
- nadwrażliwością na dźwięki
- nadwrażliwość na zapach
Leczenie
Leczenie obejmuje najczęściej cztery podstawowe elementy:
- Edukacje pacjenta (duże znaczenie ma wyjaśnienie pacjentowi istoty choroby)
- Unikanie czynników sprzyjających powstawaniu napadów
- Doraźne zwalczanie napadów (w napadach lekkich stosuje się nienarkotyczne środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, naproksen, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen- doustnie lub w czopkach, natomiast w napadach średnio ciężkich i ciężkich stosuje się tryptany, np. sumatriptan, zolmitriptan oraz rizatriptam i inne)
Leczenie profilaktyczne (istnienie wiele grup leków zaliczanych do profilaktyki migreny są to: leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwserotoninowe, beta-blokery, blokery kanałów wapniowych, leki przeciwdepresyjne).