:)
Gość 2009-01-14 22:39:00 ZESPÓŁ POZAPIRAMIDOWY
Jako zespół pozapiramidowy określa się procesy chorobowe prowadzące do zaburzenia funkcji podkorowych, od których uzależnione jest wykonanie czynności precyzyjnych. Do typowych objawów zalicza się:
§ Zaburzenia napięcia mięśniowego (wzmożone lub obniżone),
§ Zaburzenia ruchowe – hipokineza lub akineza
Najczęściej spotykane zaburzenia to: ruch pląsawicze, atetotyczne i mieszane czyli połączenie ruchów oraz mioklonie (R. Michałowicz 1993).
Do zaburzeń zespołu pozapiramidowego zalicza się także rzadziej występującą dystonię torsyjną, hemibalizm i zespół parkinsonowski. Zazwyczaj omawiane zespoły występują w dwóch zróżnicowanych postaciach klinicznych: hiperkinetyczno – hipotonicznej (pląsawica) oraz hipokinetyczno – hipertonicznej (parkinsonizm). Typowe objawy zespołu piramidowego rzadko występują u młodszych dzieci, natomiast znacznie częściej ma miejsce obniżenie napięcia mięśniowego i opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Bardziej widoczne objawy wskazujące na uszkodzenie jąder podkorowych pojawiają się w okresie poniemowlęcym, są to głównie zmiany o charakterze hiperkinetyczno – hipotonicznym (obniżenie napięcia miąśniowego,nadmiar ruchów).
J. Czochańska, Z. Łosiowski (1985) omawiając zespoły pozapiramidowe podają, że zapobieganie stanom hiperbilirubinemii spowodowało obniżenie częstości występowania tego zespołu, a główną przyczyną występujących przypadków jest niedotlenienie. Zdaniem autorów neurologiczna ocena dzieci jest trudna z powodu dużej zmienności obrazu, który jest uzależniony od stanu dziecka oraz ograniczenia kryteriów diagnostycznych. Rozwój umysłowy dzieci rzadko wykazuje upośledzenie, jednak wiele z nich cierpi na niedosłuch lub głuchotę ze względu na uszkodzenie nerwu słuchowego.
Mam nadzieje ze choc troszke pomoglam![]()
krystna 2009-09-25 17:56:24 witam
W roku 2008 w warszawie w szpitalu na ul. szaserow 28 rozpoznano u mojego meza chorobe msa. Objawy choroby pojawily sie ok. 5 lat wczesniej:cofnieta mowa,problem z chodzeniem,czeste oddawanie moczu.Problem pojawial sie rowniez z cisnieniem,zeby nie utracic przytomnosci maz pochylal glowe do przodu podczas chodzenia.Okazlo sie ze najwiekszy problem to cisnienie ortostatyczne.Chorzy na msa w pozycji pinowej nie utrzymuja cisniena stalego w calym ciele .Z pozycji lezacej wstajac maja taki spadek cisnienia ze potrafia stracic przytomnosc.Leki jakie zazywa to:viregyt-k 2x1,ditropan 3x1 i cortineff (tabletki) 1 rano.
Obecnie jest pod opieka Kliniki Wieku Podeszlego w katowce-ligota.Od pol roku bieze udzia w testowaniu leku DROXIDOPA,pomaga on utrzymac cisnienie sprawdza sie bardzo dobrze.Za miesiac powinien juz pojawic sie w aptekach.
Pozdrawiam serdecznie, chetnie pomoge i odpowiem na pytania.
Gabriela
gość
Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.
Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.