Reklama:

Choroby kręgosłupa. (16)

Forum: Dyskopatia kręgosłupa

VIP
25-04-2012, 18:14:13

Zapalenie korzonków nerwowych
Dwa występują po prawej stronie rdzenia i dwa po lewej. Są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany chorobowe kręgosłupa i jego okolic. Ucisk na korzonki powoduje ostry ból (nerwoból). Przyczyn nerwobólu może być wiele, np. uszkodzenie krążka międzykręgowego, stany zapalne w układzie kostnym i mięśniowym, obrzęki. To obrzęki i zapalenie korzonków są skutkiem gromadzenia się na powierzchni kręgów złogów, czyli uszkodzonych komórek tkanki kostnej i krążków międzykręgowych.
Gromadzenie się złogów długo może nie dawać objawów. Najpierw bóle pojawią się w nocy lub rano, z czasem mogą trwać przez wiele godzin. Do zaostrzeń choroby dochodzi wówczas, gdy pojawi się nagły wzrost obumarłych komórek, np. na skutek przeciążenia czy wychłodzenia organizmu. Leczenie kręgosłupa w tym przypadku polega na niedopuszczaniu do kumulacji obumarłych komórek. Można to zrobić poprzez zabiegi fizjoterapeutyczne i masaże. Szczególnie dobroczynne działanie mają masaże wibroakustyczne, gdyż dzięki mikrowibracji uszkodzone komórki są usuwane poprzez naczynia limfatyczne. Należy też chronić kręgosłup przed czynnikami zewnętrznymi, np. niekorzystnie wpływa na zdrowie kręgosłupa jazda na rowerze po nierównej powierzchni, także nierytmiczny chód czy podskoki. Zdecydowanie trzeba unikać przeciążeń, stopniowo przyzwyczajać organizm do zwiększonego wysiłku fizycznego.
Zapalenie korzonków występuje w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa oraz w odcinku szyjnym. W przypadku górnych nerwów ból zaczyna się od szyi i promieniuje w kierunku klatki piersiowej i łopatki. Początki dolegliwości objawiają się zwykle jako mrowienie dłoni i przykurcze mięśniowe. Po przeziębieniu mogą się utrzymywać bóle karku i łopatek, po jakimś czasie występują bóle kończyn górnych.
Gdy zaatakowane są nerwy dolne, utrzymuje się dotkliwy ból w dolnej części pleców, promieniujący w kierunku pośladków i tylnej powierzchni ud. Naturalnym odruchem osoby cierpiącej na zapalenie korzonków nerwowych jest przyjmowanie takiej postawy, by odczuwanie bólu było mniejsze. Ulgę przynoszą ciepłe okłady czy maść rozgrzewająca, bo ciepło powoduje rozluźnienie mięśni, tym samym zmniejszenie nacisku na nerwy. Można też złagodzić objawy poprzez położenie się na twardym materacu, trzymając nogi powyżej tułowia.
Ostry ból łagodzą tabletki przeciwbólowe i rozkurczające mięśnie. Nawet po jednorazowym ataku rwy kulszowej trzeba zgłosić się do lekarza, bowiem może to być oznaka zarówno chorób kręgosłupa jak i organów znajdujących się w jego okolicy. Możemy zapobiec bólom korzonków poprzez aktywny tryb życia, uprawianie niewyczerpujących sportów (najlepsze skutki przynosi pływanie na plecach), codzienne spacery, ćwiczenia wzmacniające mięśnie podtrzymujące kręgosłup.
http://bolekregoslupa.vertebralia.pl/zapalenie-korzonkow-nerwowych/
VIP
25-04-2012, 18:15:47

Zwyrodnienie kręgosłupa
to choroba polegająca na przedwczesnym zużyciu i zniszczeniu tkanek tworzących staw, a więc chrząstki stawowej, warstwy podchrzęstnej kości, płynu stawowego, torebki stawowej, więzadeł i mięśni. Zdawać by się mogło, że ta dolegliwość dotyczy starszych osób, jednak zaczyna się już u dwudziestolatków, choć bólowe objawy nadchodzą po wielu latach. W wyniku choroby następuje uszkodzenie chrząstki stawowej, stwardnienie warstwy podchrzęstnej, powstawanie torbieli oraz tworzenie się wyrośli kostnych (osteofitów). Zmiany chorobowe dotyczą krążka międzykręgowego, który na skutek utraty wody traci elastyczność i powoduje obciążenie stawów międzykręgowych.
Jakie są przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa? Głównie jest to nadmierne obciążanie kręgosłupa poprzez dźwiganie ciężarów, wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, otyłość. Jest to też wynik skrzywień kręgosłupa, urazów, wad wrodzonych, niewłaściwego odżywiania, siedzącego trybu życia i zaburzeń hormonalnych. Skutki zwyrodnienia kręgosłupa to początkowo bóle miejscowe zwiększające się po wysiłku, zwiększone napięcie mięśni przykręgowych, w dalszej kolejności – ograniczenie ruchomości kręgosłupa i zaniki mięśniowe.
Ból jest konsekwencją nacisku na pęczki nerwów, zwanych popularnie korzonkami nerwowymi, które wychodzą ze stale zwężających się kanałów, przez krążek międzykręgowy. Jeśli zwyrodnienie występuje w odcinku szyjnym, nacisk pada na naczynia krwionośne, co prowadzi do zawrotów głowy, zaburzenia świadomości i przewlekłe bóle barku. Przepuklina krążka uciska nerwy, co skutkuje bólem promieniującym do ręki (rwa ramienna). Jeśli zwyrodnienie umiejscawia się w odcinku lędźwiowym, powoduje przewlekłe bóle kręgosłupa albo rwę kulszową, która objawia się nagłym i silnym bólem promieniującym do nogi, z czasem – osłabieniem zwieraczy.
Leczenie farmakologiczne służy łagodzeniu bólu, postępu zwyrodnienia nie da się zahamować, tym bardziej – odwrócić. Podawane są tylko leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Konieczna jest więc rehabilitacja kręgosłupa. Są to ćwiczenia usprawniające i wzmacniające mięśnie, czyli leczenie ruchem (kinezyterapia), zabiegi terapii manualnej (masaż klasyczny, wodny, przyrządowy), zabiegi borowinowe, termoterapia (leczenie ciepłem lub zimnem), elektroterapia.
Aby opóźniać powstawanie stanów zwyrodnieniowych, należy odpowiednio wcześnie dbać o kręgosłup: unikać przeciążeń, utrzymywać prawidłową wagę, zażywać codziennej porcji ruchu. U dzieci – korygować wady postawy takie jak skrzywienia kręgosłupa. Nawet tak wydawałoby się niewinne zachowania jak podskoki czy potknięcia na twardej powierzchni, jazda rowerem po wyboistej drodze mogą stopniowo prowadzić do chorób kręgosłupa. Wszystkie nieprawidłowości kumulują się, by po latach doszło do poważnych deformacji, skutkujących uciążliwym bólem. Na zwyrodnienia kręgosłupa „pracuje się” długo.
http://bolekregoslupa.vertebralia.pl/powszechna-dolegliwosc-zwyrodnienie-kregoslupa/
VIP
25-04-2012, 18:17:45

Rwa kulszowa
Wśród dolegliwości kręgosłupa zdarzają się również takie, które atakują znienacka i w niektórych przypadkach dosłownie unieruchamiają chorego. Tak jest na przykład w przypadku rwy kulszowej, czyli zapalenia nerwu kulszowego. Jest to bardzo często dotkliwy ból, który wynika z podrażnienia albo ucisku na nerw kulszowy. Stan zapalny, który bezpośrednio powoduje dyskomfort albo wręcz paraliżuje bólem pacjenta, może mieć charakter jednostronny albo dwustronny. W przypadku dwustronnego zapalenia nerwu kulszowego chory odczuwa najbardziej intensywne bóle krzyża promieniujące pod kolano aż do powięzi. Nasilenie dolegliwości bólowych jest uzależnione od miejsca uszkodzenia oraz stopnia ucisku czy podrażnienia nerwu.
Zdiagnozowanie przyczyn rwy kulszowej, podobnie jak w przypadku innych schorzeń kręgosłupa, bywa niejednoznaczne i trudne.Vertebralia - bóle kręgosłupa Wśród chorób, które mogą leżeć u podstaw zapalenia nerwu kulszowego wymienia się m.in. wypuklinę krążka międzykręgowego oraz stenozę kanału kręgowego. Zatem rwa kulszowa jest także powiązana z poważnym problemem, jakim jest dyskopatia kręgosłupa. Stąd też występowanie objawów towarzyszących tej chorobie, takich jak ból kręgosłupa lędźwiowego czy drętwienie i zmęczenie nóg, nawet po bardzo krótkim spacerze. Jeśli zdiagnozowano również osłabienie mięśni albo odruchów, jest to wyraźny sygnał, że uszkodzenia mogą mieć zdecydowanie poważniejszy charakter.
Diagnostyka w przypadku rwy kulszowej częściowo pokrywa się z badaniami jakie determinuje chociażby zwyrodnienie kręgosłupa, albo inne choroby atakujące kręgosłup bóle bywają trudne do zdefiniowania przez pacjenta. Ogromne znaczenie ma zatem jak zawsze wywiad lekarski, przeprowadzony przez doświadczonego ortopedę albo chirurga. Głównym celem jest obiektywna ocena intensywności jaką odznaczają się bóle kręgosłupa, ustalenie lokalizacji oraz długości trwania bólu. Lekarz powinien zapytać o ewentualne urazy, nadmierny wysiłek czy przeciążenie. Jest to o tyle istotne, że pomaga wykluczyć poważne choroby nowotworowe, skupić się na najczęściej wywołujących kulszowy ból pleców przyczynach, czyli dyskopatii, naciągnięciu mięśni albo urazach.
Jeśli chodzi o badania, które są wykorzystywane w diagnostyce rwy kulszowej, klinika ortopedyczna wyposażona w odpowiedni sprzęt, może zaoferować szereg obrazowych badań. Przede wszystkim będzie to zdjęcie rentgenowskie. Specyfika tego badania, pozwala ocenić czy bóle pleców wynikają z urazów, przemieszczeń albo złamań. Leczenie bólu kręgosłupa wywołanego rwą kulszową może też poprzedzić tomografia komputerowa, mielo TK (tomografia z kontrastem) albo najnowocześniejsze i czułe badanie jakim jest MRI, czyli rezonans magnetyczny.
Bardzo często rwa kulszowa jest objawem, który mija samoistnie, nawet jeśli jest to bardzo dotkliwy ból pleców. Jednakże w niektórych przypadkach wymaga zastosowania odpowiedniej terapii. Spektrum metod jakie oferują specjaliści, dobra klinika kręgosłupa jest szerokie, od farmakologii, przez fizjoterapię po medycynę alternatywną. Najczęściej pierwsze kroki jeśli chodzi o leczenie kręgosłupa dotkniętego rwą kulszową, to zaradzenie przykrym i bardzo dotkliwym objawom, jakim są bóle kręgosłupa leczenie polega wówczas na podaniu odpowiednich leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, głównie z grupy opioidalnych.
Bardzo istotne znaczenie jeśli chodzi o tego rodzaju schorzenia ma oczywiście odpowiednia rehabilitacja kręgosłupa. Można tu wymienić metody z zakresu fizjoterapii. W obszarze tak ważnym jak kręgosłup rehabilitacja musi oczywiście być zaplanowana i prowadzona przez specjalistów. Nieprawidłowe ćwiczenia, zabiegi mogą bowiem wyrządzić pacjentowi ogromną krzywdę i nasilić ból kręgosłupa lędźwiowego. Choroby kręgosłupa wymagają od lekarzy, rehabilitantów doświadczenia, wiedzy, nie inaczej jest dla zapalenia nerwu kulszowego. Dlatego też decydując się na coraz popularniejszą medycynę alternatywną, nie warto rezygnować z tradycyjnych metod medycyny akademickiej. Najlepsze rozwiązanie to leczenie bólu kręgosłupa kompleksowo w miejscu takim jak klika ortopedyczna i gabinet akupunktury czy masażu. Oczywiście jeśli chodzi o leczony kręgosłup rehabilitacja stanowi ważny element już po uśmierzeniu bólu, diagnozie i zaleczeniu objawów.
Niewątpliwie choroby kręgosłupa stanowią poważny problem, znak czasów, cywilizacyjne schorzenia. Rwa kulszowa również przytrafia się nam coraz częściej. Dlatego przede wszystkim warto zakodować sobie, że ból pleców nigdy nie powinien być bagatelizowany, nasz tryb życia powinien traktować kręgosłup zdecydowanie mniej po macoszemu. Profilaktyka, ruch, badania kontrolne, zdrowa dieta to jak zawsze warunek niezbędny, aby uniknąć takich poważnych chorób jak dyskopatia kręgosłupa, zapalenie korzonków czy właśnie rwa kulszowa. Warto też wiedzieć jak zachować się w pierwszych chwilach ataku rwy. Zaleca się znalezienie pozycji, w której ból jest najmniej dotkliwy, ewentualne schłodzenie miejsca bólu i jak najszybciej kontakt z lekarzem. Niestety z reguły ogólnie dostępne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie działają.
http://bolekregoslupa.vertebralia.pl/schorzenia/rwa-kulszowa/
VIP
25-04-2012, 18:22:30

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
- jest to dziedziczna choroba reumatyczna, która najczęściej rozwija się u młodych mężczyzn (między 20. i 40. rokiem życia). Jej pierwsze objawy to poranna sztywność i bóle odczuwane w dolnej partii pleców. Z czasem obejmują one wyższe części kręgosłupa. Gdy docierają do szyi, stawy kręgosłupa zespalają się, więzadła i jądra miażdżyste twardnieją, a sam kręgosłup wygina się w łuk i sztywnieje. Nie można zapobiec tej chorobie, zaś celem leczenia jest jak najdłuższe utrzymanie elastyczności kręgosłupa.
VIP
25-04-2012, 18:23:11

Stenoza lędźwiowa
- choroba może mieć charakter wrodzony, ale pojawia się też na skutek urazu, stanów zapalnych tkanek miękkich stawów lub zwyrodnienia kręgosłupa. Przyczyną dolegliwości jest zwężenie kanału, którym biegnie rdzeń kręgowy. W rezultacie dochodzi do ucisku odchodzących od niego nerwów, i do stałego bólu krzyża lub ataków podobnych do rwy kulszowej. Dolegliwości nasilają się w czasie stania i schodzenia ze schodów, maleją zaś po kilkugodzinnym leżeniu w łóżku. Zwykle towarzyszą im skurcze łydek.
VIP
25-04-2012, 18:23:52

Lumbago
- to nagły i ostry ból w dolnej części pleców. Nazwa lumbago pochodzi z języka łacińskiego - lumbalis, czyli lędźwiowy. O tej przypadłości potocznie mówi się też: wypadnięcie dysku albo postrzał. Powód urazu jest zazwyczaj ten sam - zwykle przeszywający ból pojawia się podczas wykonywania czynności, w której nadmiernie przeciążamy kręgosłup, np. przy wyjmowaniu ciężkiej torby z bagażnika samochodu. Wówczas zdarza się, że krążek międzykręgowy pęka i część miąższu „wysuwa się” do tyłu lub na bok. Wybrzuszenie to, czyli przepuklina jądra miażdżystego, uciska na leżące w pobliżu nerwy, powodując silny ból w krzyżu, a nawet w nogach. Uraz zwykle dotyczy części lędźwiowej kręgosłupa, lecz może też objąć fragmenty położone wyżej. Jego objawy to:
*** ostry, uporczywy ból w plecach lub krzyżu;
*** ból promieniujący do bioder i mięśnia czworogłowego uda (położonego ponad kolanem);
*** sztywność całego tułowia;
*** uczucie mrowienia w stopach;
*** drętwienie nóg.
Ból atakuje przy każdej próbie schylenia się, skręcenia ciała, a nawet przy zmianie pozycji.
VIP
25-04-2012, 18:28:49

Rodzaje skrzywień kręgosłupa
Kifoza polega na wygięciu kręgosłupa do tyłu. Oprócz nieprawidłowego kształtu na fot. widać także zgniecenie kręgu (jeden jest wyraźnie niższy niż pozostałe). Uraz może powstać na skutek dźwignięcia zbyt dużego ciężaru, a jego objawem bywa paraliżujący wszelkie ruchy ból.
Lordoza to wygięcie kręgosłupa w przód. Na zdjęciu widoczne są zmiany w odcinku szyjnym. Zaznaczone są „dziobki kostne”, czyli zwyrodnieniowe narośla, które sprawiają ból i ograniczają ruchy kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach.
Skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa, upodabnia go do litery C. Może pojawić się po rozległym urazie, na skutek bólu, ale wówczas cofa się zwykle po ustąpieniu dolegliwości.
gość
20-05-2016, 09:19:22

W takich przypadkach najlepiej sprawdza się odpowiednia ilość i jakość ruchu, nieprzeceniona jest również rehabilitacja, ale podstawa to odpowiedni materac. Ja polecam Materace Visco, bo sama używam. Dawniej miewałam często takie problemy, a od czasu kupna materaca Premium, wdrożenia tych powyższych opcji do codziennego życia, jest o wiele lepiej. No i przede wszystkim nie łykam żadnych prochów.
gość
10-06-2016, 09:56:16

Mam obumarle 2 krążki miedzykregowe rozmawiałem z lekarzem po badaniu . Jedynym sposobem jest na leczenie jest zabieg wstawienia jakichś wspólników w ogole nic z tego mi rozumiem . Mam 30 lat a mój kręgosłup to wrak codzennie boli jak diabli .. możecie wyjaśnić o co w tym chodzi o jakie mam możliwości . Jacek
gość
01-09-2016, 09:35:58

Ja uważam, że w terapii kręgosłupa równie istotną rolę co ruch, odgrywa jakościowy wypoczynek. Ważnym jego elementem jest miejsce, w którym śpimy - nie może to być składana sofa, wersalka czy inny wynalazek. Kiedy ma się problemy z kręgosłupem lub chce się ich uniknąć w przyszłości, należy wręcz sypiać na dobrej jakości materacu. W naszej pracowni testowaliśmy przeróżne materiały i najlepiej sprawdza się pianka wykorzystywana do produkcji materaców Viscotherapy Art Medic. Te właśnie materace i poduszki ortopedyczne polecamy naszym pacjentom -są one, jak wspomniałem - bardzo ważną częścią terapii kręgosłupa.

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

ZOBACZ INNE DYSKUSJE

gość
Rezonans głowy 15 latka
Chłopak 15 lat, z ASD, ADHD,zaburzeniami koncentracji i uwagi, dodatkowo drżenia kończyn dolnych i górnych najbardziej intensywne w obrębie dłoni. Dodatkowo homocysteina 25 oraz na zmianę powyżej normy wapń całkowity lub wapń zjonizowany.
gość
Proszę o pomoc
Dzień dobry mam pytanie czy to jest swardzenie rosiane
Inne sposoby ulżenia w dolegliwościach
Kochani, moja mama jest po dwóch operacjach, jeden na szyję, druga na odcinek lędźwiowy. Przed operacją na odcinek lędźwiowy przestała czuć już stopę, była odrętwiała. Po operacji stopa "wróciła", ale ma na codzień mnóstwo dolegliwości, bóle, parzenia, miała też rwę kulszową aż wygięło jej nogę na chwilę. Czy tak powinno być? Robiła ponowny rezonans, w kilku miejscach piszą o stanozie. Proszę powiedzcie, co można jeszcze zrobić, by ulżyć na codzień? Czytałam o medycznej marihuanie, może jakiś olejek cbd? Czytałam też o kolagenie typu II (może macie jakiś sprawdzony) w połączeniu z Wit c i kwasami omega 3-6-9? Czy taka suplementacja może cokolwiek pomóc? Proszę o jakąkolwiek podpowiedź....
Guz przysadki mózgowej
Od roku czasu mam bóle głowy. Takie do wytrzymania. 5msc temu w badaniu krwi wyszła wysoka prolaktyna i gran.kwasochłonne. Do bólów głowy, doszły zaburzenia wzrokowe, czasem mam mroczki przed oczami z lekkimi zawrotami głowy.. Na rozenons głowy czekam do 17 kwietnia :( objawy nie ustępują. Na skierowaniu pani neurolog nie wpisała pilne. I stąd tyle czekania Czy ktoś miał tak podobnie i podejrzenie guza przysadki mózgowej ??
Reklama: