Zapalenie korzonków nerwowych
Dwa występują po prawej stronie rdzenia i dwa po lewej. Są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany chorobowe kręgosłupa i jego okolic. Ucisk na korzonki powoduje ostry ból (nerwoból). Przyczyn nerwobólu może być wiele, np. uszkodzenie krążka międzykręgowego, stany zapalne w układzie kostnym i mięśniowym, obrzęki. To obrzęki i zapalenie korzonków są skutkiem gromadzenia się na powierzchni kręgów złogów, czyli uszkodzonych komórek tkanki kostnej i krążków międzykręgowych.
Gromadzenie się złogów długo może nie dawać objawów. Najpierw bóle pojawią się w nocy lub rano, z czasem mogą trwać przez wiele godzin. Do zaostrzeń choroby dochodzi wówczas, gdy pojawi się nagły wzrost obumarłych komórek, np. na skutek przeciążenia czy wychłodzenia organizmu. Leczenie kręgosłupa w tym przypadku polega na niedopuszczaniu do kumulacji obumarłych komórek. Można to zrobić poprzez zabiegi fizjoterapeutyczne i masaże. Szczególnie dobroczynne działanie mają masaże wibroakustyczne, gdyż dzięki mikrowibracji uszkodzone komórki są usuwane poprzez naczynia limfatyczne. Należy też chronić kręgosłup przed czynnikami zewnętrznymi, np. niekorzystnie wpływa na zdrowie kręgosłupa jazda na rowerze po nierównej powierzchni, także nierytmiczny chód czy podskoki. Zdecydowanie trzeba unikać przeciążeń, stopniowo przyzwyczajać organizm do zwiększonego wysiłku fizycznego.
Zapalenie korzonków występuje w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa oraz w odcinku szyjnym. W przypadku górnych nerwów ból zaczyna się od szyi i promieniuje w kierunku klatki piersiowej i łopatki. Początki dolegliwości objawiają się zwykle jako mrowienie dłoni i przykurcze mięśniowe. Po przeziębieniu mogą się utrzymywać bóle karku i łopatek, po jakimś czasie występują bóle kończyn górnych.
Gdy zaatakowane są nerwy dolne, utrzymuje się dotkliwy ból w dolnej części pleców, promieniujący w kierunku pośladków i tylnej powierzchni ud. Naturalnym odruchem osoby cierpiącej na zapalenie korzonków nerwowych jest przyjmowanie takiej postawy, by odczuwanie bólu było mniejsze. Ulgę przynoszą ciepłe okłady czy maść rozgrzewająca, bo ciepło powoduje rozluźnienie mięśni, tym samym zmniejszenie nacisku na nerwy. Można też złagodzić objawy poprzez położenie się na twardym materacu, trzymając nogi powyżej tułowia.
Ostry ból łagodzą tabletki przeciwbólowe i rozkurczające mięśnie. Nawet po jednorazowym ataku rwy kulszowej trzeba zgłosić się do lekarza, bowiem może to być oznaka zarówno chorób kręgosłupa jak i organów znajdujących się w jego okolicy. Możemy zapobiec bólom korzonków poprzez aktywny tryb życia, uprawianie niewyczerpujących sportów (najlepsze skutki przynosi pływanie na plecach), codzienne spacery, ćwiczenia wzmacniające mięśnie podtrzymujące kręgosłup.
http://bolekregoslupa.vertebralia.pl/zapalenie-korzonkow-nerwowych/