Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego (ang. acute transverse myelitis - ATM), zaliczane jest do chorób neurologicznych. Chorobę te charakteryzuje toczący się proces zapalny, który w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia osłonek mielinowych (głównych ich składnikiem jest mielnia), pokrywających komórki nerwowe (neurony), odpowiedzialne za prawidłową komunikację pomiędzy nerwami w rdzeniu a resztą ciała.
W konsekwencji u pacjenta, pojawiają się zaburzenia ze strony układu czuciowego, ruchowego oraz autonomicznego. Nasilenie tych objawów jest różne. Choroba, dotyka osób w przedziale wiekowym od 10 do 20go roku życia oraz koło 40go roku życia. Z czasem pacjenci wymagają ciągłej opieki, zmuszeni są do korzystania z pomocy przy poruszaniu się (laska, wózek inwalidzki).
Przyczyny ostrego poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego
W niektórych przypadkach, przyczyny ostrego poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego, ATM nie są znane (idiopatyczna postać choroby).
W większości jednak przypadków wśród przyczyn ATM, wymienia się:
- choroby o przebiegu zakaźnym, najczęściej są to infekcje górnych dróg oddechowych,
- proces alergiczny,
- zespół paranowotworowy,
- rozwijający się proces demielinizacyjny,
- choroby tkanki łącznej,
- stwardnienie rozsiane,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- zespół Sjögrena,
- zawał rdzenia kręgowego,
- sarkoidoza.
Cały czas trwają badania nad czynnikami inicjującymi rozwój ATM. Konieczne są dalsze badania zarówno na modelu zwierzęcym choroby jak i na hodowlach tkankowych i komórkowych.
Objawy poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego
Pierwsze objawy ATM, pojawiają się nagle i nie wskazują na poważną, niebezpieczną chorobę. Wśród nich wymienia się między innymi: drętwienie kończyn, bóle kończyn, ból pleców, gorączka, zmęczenie czy uczucie zimnych kończyn. Pacjenci, w większości przypadków, mylą je z przeziębieniem lub grypą.
Wraz z rozwojem choroby pojawiają się kolejne objawy, takie jak:
- porażenie kończyn,
- zaburzenia czynności jelit,
- zaburzenia funkcji pęcherza moczowego,
- zaburzenia czucia,
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- objawy charakterystyczne dla półpaśca,
- wysypka,
- zapalenie stawów,
- suchość w ustach i wiele innych.
Wraz z nasileniem objawów pacjent powinien udać się do lekarza neurologa w celu wykonania badań.
Diagnostyka i leczenie ostrego poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego
W trakcie badań, mających na celu rozpoznanie ATM, konieczne jest wykonanie badania płynu mózgowo- rdzeniowego oraz MRI mózgu oraz rdzenia. Oczywiście, pacjentowi wykonuje się badanie krwi. Leczenie polega na zwalczaniu przyczyn uszkodzenia rdzenia kręgowego oraz wyciszenie stanu zapalnego. Dodatkowo włączana jest rehabilitacja oraz leki uśmierzające ból.