Reklama:

Objawowe bóle głowy w chorobach neurologicznych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Objawowe bóle głowy w chorobach neurologicznych

PantherMedia

Migrenowy ból głowy

Bóle głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Stanowiąc jeden z objawów określonej choroby nazwane zostały bólami objawowymi. W populacji występują rzadziej niż bóle samoistne, pojawiające się bez przyczyny i będące chorobą samą w sobie.

Reklama:

Spis treści:

  1. Bóle głowy w guzach śródczaszkowych
  2. Bóle głowy w przebiegu infekcji ośrodkowego układu nerwowego
  3. Pourazowe bóle głowy
  4. Nerwobóle w obrębie głowy i twarzy
  5. Ból głowy w udarze mózgu

Bóle głowy charakterystyczne są dla chorób zapalnych, naczyniowych, urazów głowy, procesów rozrostowych lub zatruć.

Bóle głowy w guzach śródczaszkowych

Ból głowy często jest objawem guza śródczaszkowego. Charakter bólu zwykle jest rozpierający, a jego intensywność w czasie wzrasta.

W początkowym okresie choroby ból pojawia się z przerwami, które wraz z rozwojem procesu patologicznego są coraz krótsze. Nasilają się przy wzroście ciśnienia śródczaszkowego, czyli podczas kaszlu, kichania, dźwigania ciężarów lub parcia. Dodatkowo pojawić się mogą zawroty głowy i wymioty.

Bóle głowy w przebiegu infekcji ośrodkowego układu nerwowego

Jednym z osiowych objawów stanu zapalnego w obrębie ośrodkowego układu nerwowego jest ból głowy. W zależności od charakteru infekcji różni się nasileniem. 
W zapaleniach wirusowych pojawia się wraz z osłabieniem, zaburzeniem snu i bólami mięśniowymi, a jego siła jest niewielka. Ból głowy w szczególności nasilony jest w ropnych zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zlokalizowany jest wtedy w okolicy czołowej lub potylicznej, a niekiedy ma rozlany charakter. Nasila się podczas kaszlu, kichania i poruszania głową.

Ból w przebiegu infekcji ustępuje wraz z wycofaniem się stanu zapalnego.

Pourazowe bóle głowy

Ból pojawia się zwykle zaraz po urazie czaszki lub w ciągu niewielu dni po incydencie. Zdarza się, że daje o sobie znać nawet po kilkunastu dniach lub nawet tygodniach i jest wówczas objawem powikłań pourazowych, takich jak krwiaki lub pourazowe podciśnienie śródczaszkowe.

Ból pojawiający się zaraz po urazie obejmuje całą głowę z nasileniem w miejscu urazu i trwa do ośmiu tygodni. Ból przedłużający się występuje u 20% chorych. Przeważają w nim bóle miejscowe nasilające się przy ruchach mimicznych twarzy, przy wstrząsaniu głową lub pod wpływem zimna. Mogą towarzyszyć mu zawroty głowy, obniżony nastrój i łatwa męczliwość.

Nerwobóle w obrębie głowy i twarzy

Nerwoból to ból o napadowym i ostrym charakterze, pojawiający się w obrębie pola unerwianego przed dany nerw lub jego odgałęzienia. Często może być wyzwalany przez łagodne bodźce mechaniczne lub termiczne.

Najczęściej występującym nerwobólem w obrębie głowy i twarzy jest nerwoból nerwu trójdzielnego. Ból pojawia się po jednej stronie twarzy, trwa kilka lub kilkanaście sekund i powoduje wystąpienie u chorego bolesnego grymasu połowy twarzy. W miarę rozwoju choroby napady występują w sposób zgrupowany, a okresy przerwy w bólu są coraz krótsze.

Silne i ostre napady bólu w okolicy migdałków podniebiennych, tylnej części języka i podniebienia miękkiego charakterystyczne są dla nerwobólu nerwu językowo-gardłowego. Zazwyczaj choroba ta dotyka ludzi w wieku podeszłym, a napady utrzymują się od kilku tygodniu do kilku miesięcy.

Ból głowy, Guz mózgu, Uraz głowy

Objawowe bóle głowy w chorobach neurologicznych, fot. panthermedia

Ból głowy w udarze mózgu

Ból głowy w udarze niedokrwiennym nie stanowi powszechnego i znamiennego objawu. Pojawia się u 20% chorych, głównie w młodym wieku. Może wyprzedzać inne objawy neurologiczne, a jego intensywność maleje wraz z upływem czasu. Gwałtowne nasilenie może być objawem ukrwotocznienia ogniska.
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Od 2 lat ból kręgosłupa ze zwièkszoną intensywnością
BWK 9 Kanał naczyniowy . Głęboki reaktywny obrzęk zwyrodnieniowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, szczególnie znacząca aktywowana artroza stawu międzykręgowego z pseudoretrolisthezą lwk 4. wieloczynni...
Ośrodek neurorehabilitacji z pegiem i tracho Lublin
Cześć.Syn jest po bardzo ciężkim urazie czaszkowo mózgowym ,po stabilizacji miednicy.Wybudzony od tygodnia z niewielką komunikacją typu wodzenie oczami I ściskanie prawą ręką.Szukamy ośrodka w okolic...
Dr Nikodem Przybyłko.
Witam, czy kogoś z Państw operował dr Nikodem Przybyłko? Wydaje się, że jest to naprawdę super fachowiec. Czeka mnie operacja. Pozdrawiam Piotr
RM glowy
Ognisko malacji12 X6 mam w prawej półkuli móżdżku W płacie czołowym prawym widoczny naczyniak zylni.
Mama
Moja mama ma zdiagnozowaną chorobę otepienną z ciałami lewiego oraz PSP. Od ok roku drżą jej ręce i sporadycznie, ale bez powodu się przewracała . Neurolodzy mówili, że mama dużo leki zażywa więc je...
Zaniki korowe
Witam mam 46 lat i ostatnio neurolog wysłała mnie na badania z powodu bólów głowy które męczą mnie od ponad 20 lat i wyszło coś takiego z badania:/ kazała powtórzyć za rok ale chciałem zapytać czy kt...
Reklama:
Reklama: