Reklama:

Jak pomóc osobie będącej w napadzie padaczkowym?

Jak pomóc osobie będącej w napadzie padaczkowym?

Shutterstock

Mężczyzna w szpitalu

Epilepsja, inaczej padaczka to zespół różnych objawów towarzyszących schorzeniom ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Reklama:

Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest występowanie, w różnych odstępach czasowych i z różnym nasileniem napadów padaczkowych. Nigdy nie można bagatelizować tych napadów, gdyż jest to stan zagrożenia dla życia oraz zdrowia chorego.

Napad padaczkowy może pojawić się wszędzie (w domu, sklepie, szkole, banku, tramwaju, na ulicy itp.). Wiele osób nie wie czym on jest i jak można pomóc choremu. Pojawienie się napadu padaczkowego świadczy o tym, iż w mózgu pacjenta doszło do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu (dotyczy to komórek nerwowych). Często przed napadem, osoba chora wie, iż zaraz go doświadczy, może zatem poinformować kogoś z otoczenia.

Wśród objawów, które mogą pojawić się u chorego na epilepsję wymienia się m.in.: drgawki o różnym nasileniu, silne naprężenie ciała i jego wyginanie, ślinotok, szczękościsk, nagła utratę przytomności oraz świadomości, drżenie w okolicy kącika ust czy niekontrolowane oddanie moczu. Ciało osoby chorej może ulec wygięciu w łuk.

, Napad padaczkowy, Padaczka, Rodzaje napadów padaczkowych
fot. pantherstock

W sytuacji, gdy staniemy się świadkami napadu padaczkowego należy jak najszybciej:

  1. Wezwać pogotowie ratunkowe.
  2. Nie zostawiać chorego samego bez opieki.
  3. Spróbować umieścić chorego w możliwie jak najbardziej bezpiecznym dla niego miejscu.
  4. W przypadku gdy chory utraci świadomość, pozostać przy nim do jej odzyskania.
  5. Ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej.
  6. Kontrolować drożność dróg oddechowych.
  7. Obserwować stan chorego.
  8. Nigdy nie należy wkładać osobie chorej nic między zęby bądź na siłę zamykać/otwierać ust.
  9. Nie wolno chorego przyciskać, przygniatać w celu zatrzymania napadu padaczkowego.
  10. Nie wolno na siłę cucić chorego, potrząsać za ramiona.
  11. Bez względu na zachowanie chorego przez, w trakcie i po napadzie nie można w nie ingerować, gdyż może on nie wiedzieć co się z nim dzieje i zachować się agresywnie.

W przypadku napadu padaczkowego wezwanie pogotowia jest konieczne, nawet jeśli pacjent twierdzi, iż wszystko jest w porządku.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Padaczka

gość
Forum: Padaczka
Czy to padaczka nocna? (ADNFLE)
Witam, Od małego mam napady nocne w postaci lunatykowania, krzyków, zrywania się z łóżka - neurolog kazał obserwować, że wyrosnę, że minie. Czas leciał, wszedłem w wiek młodzieńczy i ustało. Późnie...
gość
Forum: Padaczka
Frisium
Witam. Czy ktoś posiada więcej tabletek frisium ? Potrzebuje dla syna a nie ma w żadnych aptekach ani w hurtowniach. Z chęcią bym odkupił chociaż jedno opakowanie
gość
Forum: Padaczka
Ontozry a ciąża
Czy jest może ktoś kto brał lek ontozry w czasie ciąży?
gość
Forum: Padaczka
Lamilept I kawa?
Biorę lamilept od 5 miesięcy, efekty super. Tak się zastanawiam , czy można pić kawę. Piję 1 kubek na dzień. Niby nic się nie dzieje , ale kawa działa pobudzająco, a więc? Mam dylemat pic ,czy nie. ...
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Forum: Padaczka
Padaczką lekooporna frisium
Córka ma cztery leki na padaczkę jest po zapaleniu mózgu ,ostatnio lekarz dodał jej frisium 10po pół tabletki na wieczór na dwa tygodnie.A potem przestać czy nie będzie skutków ubocznych ?
Reklama:
Reklama: