Reklama:

Bóle głowy u dzieci i młodzieży

Bóle głowy u dzieci i młodzieży

shutterstock

Depresja u dzieci

Wiadomo, iż nie tylko osoby dorosłe oraz starsze cierpią na bóle głowy. Choroba ta dotyka także dzieci oraz młodzież. Kluczowa rolę odgrywa obserwacja zachowania pociechy (w przypadku małych dzieci), jak również uważne słuchanie czy dziecko na taki ból się samo nie skarży (starsze dzieci, młodzież).

Reklama:

Jeśli u dziecka pojawi się nagły, silny ból głowy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nigdy nie należy go bagatelizować bądź podawać dziecku długotrwale leki przeciwbólowe.

Tego typu ból może być objawem np. guza mózgu, zmian wewnątrzczaszkowych, krwotoku i wiele innych. Jeśli pojawiający się ból ma charakter nawracający także należy zgłosić się do lekarza. W przypadku gdy dziecko doznało urazu np. upadek i początkowo nie pojawiły się żadne objawy a następnie uskarża się na ból głowy, konieczna jest konsultacja lekarska.

W większości przypadków ból głowy u dzieci i młodzieży jest przyczyną, napięcia emocjonalnego (stres, lęk, niepokój) bądź migreny sporadycznie zdarza się, iż jego przyczyna jest poważna choroba.
Aby to stwierdzić konieczna jest wizyta początkowo u lekarza pierwszego kontaktu, który często kieruje do neurologa. Lekarz na podstawie zebranego wywiadu oraz obserwacji pacjenta w większości przypadków jest w stanie określić z jakiego typu bólem głowy ma do czynienia (migrenowy, jako skutek przyjmowania leków, napięcia emocjonalnego, infekcji czy innego ważnego problemu natury neurologicznej, okulistycznej, onkologicznej).


W wielu przypadkach lekarz po przeprowadzeniu wywiadu pacjentem nie jest w stanie stwierdzić, czy ból głowy jest groźny i niebezpieczny czy niczym nie grozi. W związku z powyższym zleci dodatkowe badania oraz obserwacje pacjenta.

W trakcie diagnozowania bólu głowy lekarz zadaje następujące pytania:

  • Kiedy rozpoczął się ból głowy?
  • W jakich okolicznościach?
  • Gdzie ból głowy jest zlokalizowany?
  • Czy się przemieszcza, czy promieniuje?
  • Jak często występuje?
  • Jak długo trwa taki ból?
  • Czy ból ulega nasileniu a później słabnie?
  • Czy bólowi towarzyszą inne objawy?
  • Czy chorujesz na inne choroby?
  • Czy uległeś ostatnio jakiemuś wypadkowi?
  • Czy kiedykolwiek wystąpiły drgawki? Napad padaczkowy?
  • Czy ból pojawia się rano, popołudniu, na wieczór?
  • Czy miejsce, w którym pojawia się ból jest wrażliwe na dotyk?
  • Czy ból nie pojawia się po zjedzeniu jakiegoś pokarmu?
  • Czy ból nasila się w nocy?
  • Czy ból pojawia się np. po silnej sytuacji stresującej?

W trakcie wywiadu mogą pojawić się także inne dodatkowe pytania, ważne jest by rodzic obserwował swoje dziecko i umiał się do nich odnieść.

Ból głowy może być przyczyną związaną z problemami ze snem, przemęczeniem, zbyt długim spędzaniem czasu przed telewizorem bądź komputerem (np. gry komputerowe, portale społecznościowe), problemami ze wzrokiem, zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem zatok, infekcją wirusową bądź bakteryjną. Towarzyszyć mu wtedy mogą nudności, wymioty, osłabienie, zawroty głowy, senność oraz podwyższona temperatura.

Inną przyczyną może być okres dorastania (młodzież), wahania hormonalne oraz silne wahania nastroju. Zbyt dużo sytuacji stresujących może także przyczynić się do bólu głowy.Bez względu na to co jest przyczyną bólu głowy u dzieci i młodzieży należy skontaktować się z lekarzem i podawać dziecku środki farmakologiczne zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli ich on nie zaleci nie wolno tego robić. Warto skorzystać z różnych nie farmakologicznych sposobów  radzenia sobie z bólem np. zimny okład na czoło, masaż, głębokie oddychanie, relaksacja, spacer itp. Nie uczmy dzieci zażywania leków nawet w przypadku bardzo łagodnych bólów głowy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Dr Nikodem Przybyłko.
Witam, czy kogoś z Państw operował dr Nikodem Przybyłko? Wydaje się, że jest to naprawdę super fachowiec. Czeka mnie operacja. Pozdrawiam Piotr
RM glowy
Ognisko malacji12 X6 mam w prawej półkuli móżdżku W płacie czołowym prawym widoczny naczyniak zylni.
Mama
Moja mama ma zdiagnozowaną chorobę otepienną z ciałami lewiego oraz PSP. Od ok roku drżą jej ręce i sporadycznie, ale bez powodu się przewracała . Neurolodzy mówili, że mama dużo leki zażywa więc je...
Zaniki korowe
Witam mam 46 lat i ostatnio neurolog wysłała mnie na badania z powodu bólów głowy które męczą mnie od ponad 20 lat i wyszło coś takiego z badania:/ kazała powtórzyć za rok ale chciałem zapytać czy kt...
Uszkodzone nerwy w głowie
Dzień dobry, Czy aktualnie jest na forum osoba, która jak w tytule ma uszkodzone nerwy w głowie? Jak z taką chorobą radzicie sobie zawodowo jeśli jedyną realną pomocą sobie jest próba ochrony uszk...
Reklama:
Reklama: