Reklama:

Ból jajników – o czym może świadczyć?

dr n. med. Anna Piotrowska

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Ból jajników – o czym może świadczyć?

Panthermedia

Ból podbrzusza, ból jajników

Ból jajników to nieprzyjemne wrażenie kłucia bądź rozpierania w dolnej części brzucha.

Reklama:

Spis treści:

  1. Ból jajników – przyczyny
  2. Bój jajników – objawy
  3. Choroby związane z bólem jajników

Ból jajników – przyczyny

Aby wiedzieć jakie są jego przyczyny, należy określić postać bólu oraz towarzyszące mu objawy.

Ból jajników może pojawić się np. podczas:

  1. Owulacji – ból jajników może pojawić się w połowie cyklu, wtedy gdy pęka pęcherzyk uwalniając komórki. Można wtedy wziąć tabletkę przeciwbólową i położyć się.
  2. Sytuacji stresowych – ból jajników wywołany stresem przez np. zbliżeniem. Może to świadczyć o fobii. Warto omówić to z seksuologiem. 
  3. Wyboru złej pozycji seksualnej – każda kobieta i mężczyzna ma inne predyspozycje anatomiczne. Kiedy dobierze się nieodpowiednią pozycję, w której zostaną uciśnięte narządy miednicy mniejszej wtedy można odczuć kłucie w podbrzuszu.
  4. Zespołu napięcia przedmiesiączkowego – któremu towarzyszą objawy psychiczne, fizyczne i emocjonalne. Rozdrażnienie, stany depresyjne wpływają na całą kondycję organizmu.

Ból jajników – objawy

Jeżeli kobieta zauważy objawy takie jak:

  • nieprzyjemna wydzielina z pochwy,
  • zmieniony kolor wydzieliny z pochwy,
  • nudności podczas stosunku,
  • ból podczas każdej pozycji podczas stosunku,
  • częste parcie na pęcherz moczowy,
  • bardzo obfite miesiączki.

Ból jajników, Endometrioza, Rak jajnika
Ból jajników
, fot. panthermedia

Choroby związane z bólem jajników

Należy bezzwłocznie skonsultować to z lekarzem ginekologiem, może to świadczyć o chorobach, takich jak:

  1. Endometrioza – dolegliwości bólowe mają charakter przewlekły, przede wszystkim objawia się bolesnymi miesiączkami oraz bólem podbrzusza. Ból może być tępy, pulsacyjny, ostry, nasilający się przy aktywności fizycznej. Ból adekwatny do zaawansowania choroby. 
  2. Torbiele jajnika – częsta patologia ginekologiczna. Powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych. Objawia się ostrym bólem podbrzusza, uczuciem ucisku na pęcherz. Małe torbiele mogą w ogóle nie dawać objawów. Może dojść do zaburzeń cyklu miesiączkowania oraz krwawienia poza terminem miesiączki.
  3. Zapalenie przydatków – stan zapalny obejmujący jajowód, jajniki, więzadła macicy w wyniku infekcji bakterii z pochwy. Najczęściej dotyka kobiety aktywne seksualnie.
  4. Skręt torbieli jajnika – towarzyszy mu nagły, silny ból, nudności, wymioty. Skręt czyli zaciśnięcie naczyń krwionośnych doprowadzających krew do jajnika. Konieczna jest pilna operacja.
  5. Zespół policystycznych jajników - objawami są:
    • nieregularne miesiączki,
    • poronienia,
    • hirsutyzm,
    • trądzik,
    • przyrost masy,
    • ból w miednicy mniejszej.
  6. Nowotwór jajników – początkowo rozwój nowotworu przebiega bezobjawowo. Gdy przekracza 7 cm może pojawić się ból w podbrzuszu, powiększony odwód brzucha, ucisk na układ pokarmowy oraz drogi moczowe, krwawienie z pochwy. Istotą jest zatem badanie ginekologiczne i USG by wykryć wczesne zmiany.
  7. Zakażenie dróg moczowych – przyczyną są bakterie, objawia się częstą potrzebą oddawania moczu jak również pieczeniem w okolicy cewki moczowej oraz bólem w podbrzuszu.
  8. Zapalenie macicy – pojawia się gdy znajdujące się w pochwie bakterie zostaną przeniesione do macicy - dochodzi do tego np. podczas zabiegów, badań, porodu. Objawami jest nieprawidłowe plamienie bądź krwawienie, bóle w podbrzuszu. Może pojawić się również podwyższona temperatura.
  9. Nadżerka szyjki macicy – czyli zmiana chorobowa polegająca na ubytku tkanki nabłonkowej. Najczęściej objawia się nieprawidłową wydzieliną z pochwy.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Późno rozpoznany kręgozmyk teraz tylko operacja
Cześć wszystkim.
Piszę tu, bo może ktoś był w podobnej sytuacji albo potrafi podpowiedzieć, co dalej. Rok temu zacząłem mieć poważne problemy z kręgosłupem – ból, drętwienie, osłabienie nóg. Poszedł...
Operacja dyskopatii szyjnej
Miał ktoś ostatnoo u dr. Baranowskiej w Stocerze ,jak opinie ?
Od 2 lat ból kręgosłupa ze zwièkszoną intensywnością
BWK 9 Kanał naczyniowy . Głęboki reaktywny obrzęk zwyrodnieniowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, szczególnie znacząca aktywowana artroza stawu międzykręgowego z pseudoretrolisthezą lwk 4. wieloczynni...
Ośrodek neurorehabilitacji z pegiem i tracho Lublin
Cześć.Syn jest po bardzo ciężkim urazie czaszkowo mózgowym ,po stabilizacji miednicy.Wybudzony od tygodnia z niewielką komunikacją typu wodzenie oczami I ściskanie prawą ręką.Szukamy ośrodka w okolic...
Dr Nikodem Przybyłko.
Witam, czy kogoś z Państw operował dr Nikodem Przybyłko? Wydaje się, że jest to naprawdę super fachowiec. Czeka mnie operacja. Pozdrawiam Piotr
RM glowy
Ognisko malacji12 X6 mam w prawej półkuli móżdżku W płacie czołowym prawym widoczny naczyniak zylni.
Reklama:
Reklama: