Nie musi. Jeśli nie chcesz mieć problemów z cewnikiem musisz go traktować jak część swojego ciała czyli musisz zadbać o utrzymanie cewnika w czystości. Każdego dnia a w lecie gdy organizm poci się, częściej, cewnik powinien być myty ciepłą wodą z mydłem, najlepiej szarym, w czasie kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Mycie cewnika należy wykonywać ruchami od cewnika w kierunku worka na mocz tak aby nie przenosić bakterii w kierunku ujścia zewnętrznego cewki moczowej.
Aby zminimalizować ryzyko infekcji układu moczowego konieczne jest zwiększenie ilości spożywanych płynów nawet do trzech litrów na dobę. Cewnik i wężyk łączący go z workiem do zbiórki moczu nie mogą być pozaginane. Należy pamiętać aby worek do zbiórki moczu był poniżej poziomu pęcherza co gwarantuje niskie ciśnienie w układzie i zapobiega cofaniu się moczu do pęcherza moczowego lub zatrzymaniu w pęcherzu.
Problemy mogące się pojawić?.
Skurcze pęcherza moczowego- Większość pacjentów z cewnikiem założonym do pęcherza moczowego odczuwa dyskomfort w postaci bólu podbrzusza, uczucia parcia na mocz. Wszystkie te dolegliwości spowodowane są tym, że pęcherz próbuje wypchnąć cewnik na zewnątrz. W przypadku gdyby dolegliwości nie zmniejszały się z czasem urolog może przepisać leki hamujące czynność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego
Przeciek wokół cewnika- Przeciekanie moczu obok cewnika może pojawić się podczas skurczów pęcherza moczowego lub podczas parcia przy oddawaniu stolca. Zatkanie cewnika lub jego zagięcie uniemożliwiające swobodny odpływ moczu może być przyczyną przeciekania moczu obok cewnika.
Krew lub skrzepy w moczu- Balon cewnika drażni śluzówkę pęcherza moczowego i gruczoł krokowy, co często jest przyczyną krwawienia.. Drobne skrzepy w moczu nie powinny budzić niepokoju. W przypadku dużych skrzepów należy skontaktować z urologiem.
Zatkanie odpływu moczu z cewnika- Pierwszym krokiem jaki należy zrobić w przypadku podejrzenia zatkania cewnika /nie przybywa moczu w worku/ jest sprawdzenie czy cewnik i wężyk worka do zbiórki moczu nie są pozaginane lub umieszczone powyżej poziomu pęcherza moczowego. W przypadku utrzymującego się braku moczu z towarzyszącym bólem podbrzusza z uczuciem parcia na mocz należy skontaktować się z lekarzem. Skrzepy krwi, fragmenty włóknika, sole wapniowe zatykające kanał cewnika, lub fragmenty guza pęcherza moczowego są najczęstszymi przyczynami zatkania cewnika.
Wypadanie cewnika- Może pojawić się w przypadku nieszczelności balonu lub nieszczelności zaworu przy rurce do uszczelniania balonu. W sytuacji gdy cewnik wypada z pęcherza moczowego skontaktuj się z lekarzem.
Infekcja układu moczowego- W przypadku założonego cewnika wzrasta ryzyko infekcji układu moczowego. W przypadku mętnego, cuchnącego moczu z uczuciem pieczenia pęcherza, cewki moczowej skontaktuj się z lekarzem.
Pozdrawiam.
zdrowy już byłem..., i co dalej?. :-)