Witam.
Cierpię na dość ostre bóle (rwa kulszowa), ostatnio boli mnie już od ok 2-3 miesięcy. Na początku ledwo się ruszałem, teraz jest troszkę lepiej - ale nie przechodzi. Stąd decyzja o MR.
Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego w sekwencji TSE, TRIM w obrazach T1, T2 - zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
Zachowana lordoza L-S. Wada rozwojowa pod postacią niewielkiego zmniejszenia trzonu L4 i L5. Hyppoplazja krążka m-k L4/L5, bez cech bloku kostnego. Zniekształcenie łuku L5 z hypoplazją wyrostka kolczystego L5. Wysokość trzonów kręgowych zachowana. Zaostrzenia zwyrodnieniowe krawędzi trzonowych L, głównie L3/ L4. Sygnał ze szpiku kostnego prawidłowy.
Dehydratacja zwyrodnieniowa krążków m-k L3/L4 i L5/S1, niewielkie obniżenia wysokości w/w krążków.
L2/L3 niewielka uogólniona wypuklina bulging krążka m-k.
L3/L4 większego stopnia uogólniona wypuklina krążka m-k z tylno-lewoboczną przepukliną typu protruzji i niewielką szczeliną pęknięcia pierścienia włóknistego lokalnie. Węższy worek oponowy do 9mm AP.
L4/L5 bez zmian dyskopatycznych.
L5/S1 niewielka uogólniona wypuklina krążka z niewielką płaską tylno-lewoboczną przepukliną typu protruzji. Spłycenie zachylków otworów m-k, przyleganie do lewego korzenia S1.
L4/L5 i L5/S1 węższy worek oponowy do 9mm w wymiarze AP. Niewielkiego stopnia przewężenie zachyłków otworów m-k L3/L4, L5/S1.
Modelowanie worka oponowego L-S, zmniejszenie rezerwy płynowej pajęczynówki L-S.
Rdzeń kręgowy pogranicza Th/ L i stożek końcowy bez zmian ogniskowych o zachowanej intensywności sygnału.