Terapeuci zajęciowi (Ots) pomagają osobom niepełnosprawnym osiągnąć możliwie maksymalną funkcjonalność i niezależność. Terapeuta zajęciowy powinien umieć doradzić choremu zastosowanie różnych technik i sposobów, zapobiegających wywoływaniu epizodów zamrażania lub pokonać trudności z nimi związane. NIEWŁAŚCIWIE DOBRANA POMOC W CHODZENIU MOŻE POWODOWAĆ ZNACZNE UTRUDNIENIA W WALCE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ.
Niektórzy pacjenci twierdzą, że buty ze skórzaną podeszwą pomagają im w chodzeniu, ale często mogą też zwiększyć ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Obuwie antypoślizgowe pomaga w utrzymaniu normalnego chodu. Jednakże nie zmniejsza ryzyka upadków, ponieważ wyeliminowanie poślizgu może stać się powodem pochylenia i upadania do przodu.
Wszystkie opisywane metody uwzględniają zastosowanie bodźca lub sygnału do ponownego rozpoczęcia ruchu [lub czynności] przerwanej na skutek unieruchomienia (zamrożenia).
Sposób przeniesienia środka ciężkości ciała, kiedy ulegniesz unieruchomieniu (zamrożeniu), nie próbuj kontynuować ruchu do przodu lecz spróbuj delikatnie przesunąć swój ciężar w bok, na jedną z nóg. Taki ruch często przełamie nadaktywność mięśni nogi i pozwoli na zrobienie kroku do przodu drugą nogą. Można powiedzieć do siebie coś w rodzaju: przesuń ciężar na nogę lewą i zrób krok prawą i tak dalej.
Metoda dźwięku i światła, kiedy ulegniesz unieruchomieniu (zamrożeniu), zdecyduj, którą nogą zamierzasz ponownie ruszyć. Następnie powiedz raz, dwa, trzy i krok! albo gotowi do biegu... start! lub coś w tym rodzaju. Słowo to możesz wymówić po cichu do siebie, głośno lub ktoś inny za ciebie, tonem rozkazującym (głośno i wyraźnie). Niektórzy pacjenci sygnalizują skuteczność mini-metronem. Jest to przyrząd wielkości zegarka na rękę i można go zacisnąć na pasku lub na obrzeżu kieszeni. Uruchamia się go bezpośrednio przez naciśnięcie dwóch przycisków, z których pierwszy inicjuje ruch stopy. Przyrząd ten okazał się nadzwyczaj pomocny w praktyce. Producentem metronomu jest Seiko Digital Quartz Metronome (typ DM33), można go kupić w sklepach muzycznych. Innego rodzaju strategią walki z zamrożeniem jest wykorzystanie rytmu muzyki lub piosenki, śpiewając lub tylko nucąc.Kolejne sposoby polegają na liczeniu swoich kroków (np. licząc od 1 do 10 i ponownie od 1 do 10 itd.,), nuceniu raz, dwa!, raz, dwa! albo lewa, prawa!; lewa, prawa!.Nadanie rytmu swoim krokom może pomóc w pokonaniu kłopotliwego obszaru bez ulegania zamrożeniu. Wykorzystanie rytmu podczas chodzenia może również pomóc w wydłużeniu swoich kroków. Pamiętaj o uniesieniu stopy powyżej przeszkody, gdyż inaczej wpadniesz w zasadzkę! Jeżeli zauważysz, że ulegasz unieruchomieniu (zamrożeniu) w tych samych miejscach w domu, a opisane metody nie dają rezultatów, naklejane na podłogę kolorowe paski mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. Mogą być szczególnie przydatne w rejonie drzwi, przy zakrętach w korytarzu lub w wąskich przejściach. Można w tym celu wykorzystać kolorowe taśmy przylepne, taśmy izolacyjne lub taśmy ozdobne. Ważnym jest taki dobór koloru taśm, aby były one dość kontrastowe w stosunku do podłogi lub dywanu.
Niektórym pacjentom zdarzają się sytuacje zamrożenia w tłoku np. w supersamach. W takich przypadkach należy odczekać krótką chwilę, rozejrzeć się wokół i zaplanować dalszy ruch.
Niepokój zwiększa ryzyko zamrożenia, a to z kolei może spowodować upadek, dlatego tak ważne jest zachowanie spokoju. Każdy chory dopracowuje swoje własne metody przeciwdziałania unieruchomieniu (zamrożeniu) i nie zawsze pokrywają się one z opisanymi powyżej. Istotne jest znalezienie sposobów najbardziej nam odpowiadających i nie należy martwić się, że zamrożenie uniemożliwi normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.