Częstotliwość występowania zmian zwyrodnieniowych, degeneracyjnych, dyskopatia która obejmuje szczególnie często odcinek lędźwiowy, jest tak powszechnym stanem, że jak wiele problemów z kręgosłupem, jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że dotyczy aż 30% osób w wieku od 30 do 50 roku życia. A zatem jest to ogromna grupa osób w wieku produkcyjnym, czynnych zawodowo, żywo zainteresowanych aktywnym trybem życia. Tymczasem dyskopatia lędźwiowa lub szyjna, której zawsze towarzyszy ból kręgosłupa szyjnego albo dotkliwe bóle krzyża, w dużej mierze ogranicza pacjentów. Szczególnie, że poza bardzo silnym bólem w degenerowanym odcinku, w przypadku dyskopatii mamy do czynienia z objawami takimi jak ból promieniujący do kończyn dolnych, trudności w poruszaniu się. Z kolei jeśli zwyrodnienie obejmuje kręgosłup szyjny, pacjent odczuwa silny ból mięśni, sztywnienie karku. Co również jest nie tylko nieprzyjemne, męczące, ale w dużej mierze upośledza normalne funkcjonowanie zawodowo oraz prywatnie.
Warto zatem zwracać uwagę zarówno na silne bóle, które mijają równie szybko jak się pojawiły, jak również na bóle pleców nawracające czy bóle kręgosłupa o charakterze przewlekłym. Właśnie przewlekłe dolegliwości są najczęściej związane z dyskopatycznymi zmianami zwyrodnieniowymi. Statystycznie częściej mamy do czynienia z dolegliwościami zlokalizowanymi w krzyżu, dyskopatia lędźwiowa jest prawdziwym utrapieniem, bardzo często nasila się wraz upływającym czasem, starzeniem się organizmu. Profesjonalna klinika kręgosłupa zdiagnozuje niewątpliwie jakiego charakteru jest to zwyrodnienie, czy mamy do czynienia z wynikającą z wieku
stenozą, wypukliną jądra miażdżystego czy też
mielopatią, kiedy to dochodzi do uszkodzenia dróg nerwowych skierowanych do kończyn dolnych. Jeśli chodzi o ból kręgosłupa lędźwiowego i dyskopatię związaną ze stenozą, jest to szczególnie trudny przypadek. Zmiany postępują bowiem latami, ujawniają się w późniejszym wieku. W związku z tym możliwości leczenia kręgosłupa oraz efektywność terapii są znacznie ograniczone.