Reklama:

PORADA - czym jest dyskopatia? (5)

Forum: Dyskopatia kręgosłupa

Forumowiczka
25-04-2012, 08:28:51

Jest to schorzenie powiązane ściśle z bólem kręgosłupa. Nasilający się ból, może być pierwszym symptomem choroby. Choroba w przypadku dyskopatii przewlekłej charakteryzuje się w postaci patologicznych zmian.
Zapraszam Państwa do dyskusji w jaki sposób u Was ujawniła się ta choroba?
Katarzyna Irzeńska Events & Publications Manager
VIP
25-04-2012, 17:33:39

Dyskopatia
Praktycznie każda choroba miewa swój niewinny początek. Nie inaczej jest jeśli chodzi o choroby kręgosłupa, bardzo często rozwijają się podstępnie, latami niszcząc, degenerując na przykład krążki międzykręgowe, zakończenia nerwowe. Oczywiście zdarzają się choroby o gwałtownym i nagłym przebiegu, jak chociażby zapalenie korzonków nerwowych. Ale niestety wiele chorób to początkowo obolały, sztywny kręgosłup szyjny albo łagodniejsze, nasilające się objawy, bóle pleców, które wiele osób bagatelizuje. Tymczasem trwające latami zaburzenia funkcjonowania dysków, czyli krążków międzykręgowych to niestety droga do poważnej choroby, jaką jest dyskopatia kręgosłupa. Ze względu na bardzo dotkliwe i bolesne symptomy choroby w późniejszym etapie postępowania zmian zwyrodnieniowych, naprawdę warto zainteresować się i diagnozować nawet mniej uciążliwe bóle kręgosłupa leczenie każdej dolegliwości jest bowiem prostsze i bardziej skuteczne, kiedy jest w początkowej fazie rozwoju.
VIP
25-04-2012, 17:34:33

Dyskopatia, czyli inaczej zwyrodnienie kręgosłupa, dotyczy na ogół najbardziej wrażliwych i narażonych na obciążenie i uszkodzenia odcinków kręgosłupa – lędźwiowego oraz szyjnego. Vertebralia - bóle kręgosłupaPrzy czym zdecydowanie częściej spotykana i diagnozowana jest dyskopatia lędźwiowa. Przyczyny, jak w przypadku wielu chorób kręgosłupa, bywają bardzo różne i często trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Diagnostyka wymaga w tym przypadku solidnej wiedzy, doświadczenia, dokładnego wywiadu oraz wielu badań. U podłoża dyskopatii, której zawsze towarzyszy ból kręgosłupa lędźwiowego lub szyjnego, mogą leżeć na przykład zbyt duże obciążenia, ciężka praca fizyczna, znaczna nadwaga oraz otyłość, brak ruchu. Odpowiedzialne bywają również czynniki genetyczne, wrodzone predyspozycje do schorzeń, którym towarzyszą bóle kręgosłupa leczenie zaś trwa nieraz latami.
VIP
25-04-2012, 17:35:49

Częstotliwość występowania zmian zwyrodnieniowych, degeneracyjnych, dyskopatia która obejmuje szczególnie często odcinek lędźwiowy, jest tak powszechnym stanem, że jak wiele problemów z kręgosłupem, jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że dotyczy aż 30% osób w wieku od 30 do 50 roku życia. A zatem jest to ogromna grupa osób w wieku produkcyjnym, czynnych zawodowo, żywo zainteresowanych aktywnym trybem życia. Tymczasem dyskopatia lędźwiowa lub szyjna, której zawsze towarzyszy ból kręgosłupa szyjnego albo dotkliwe bóle krzyża, w dużej mierze ogranicza pacjentów. Szczególnie, że poza bardzo silnym bólem w degenerowanym odcinku, w przypadku dyskopatii mamy do czynienia z objawami takimi jak ból promieniujący do kończyn dolnych, trudności w poruszaniu się. Z kolei jeśli zwyrodnienie obejmuje kręgosłup szyjny, pacjent odczuwa silny ból mięśni, sztywnienie karku. Co również jest nie tylko nieprzyjemne, męczące, ale w dużej mierze upośledza normalne funkcjonowanie zawodowo oraz prywatnie.
Warto zatem zwracać uwagę zarówno na silne bóle, które mijają równie szybko jak się pojawiły, jak również na bóle pleców nawracające czy bóle kręgosłupa o charakterze przewlekłym. Właśnie przewlekłe dolegliwości są najczęściej związane z dyskopatycznymi zmianami zwyrodnieniowymi. Statystycznie częściej mamy do czynienia z dolegliwościami zlokalizowanymi w krzyżu, dyskopatia lędźwiowa jest prawdziwym utrapieniem, bardzo często nasila się wraz upływającym czasem, starzeniem się organizmu. Profesjonalna klinika kręgosłupa zdiagnozuje niewątpliwie jakiego charakteru jest to zwyrodnienie, czy mamy do czynienia z wynikającą z wieku stenozą, wypukliną jądra miażdżystego czy też mielopatią, kiedy to dochodzi do uszkodzenia dróg nerwowych skierowanych do kończyn dolnych. Jeśli chodzi o ból kręgosłupa lędźwiowego i dyskopatię związaną ze stenozą, jest to szczególnie trudny przypadek. Zmiany postępują bowiem latami, ujawniają się w późniejszym wieku. W związku z tym możliwości leczenia kręgosłupa oraz efektywność terapii są znacznie ograniczone.
VIP
25-04-2012, 17:41:01

W przypadku dyskopatii odcinka szyjnego również zdarza się pacjentom zlekceważyć początkowe objawy, składając obolały kręgosłup szyjny na karb niewygodnej pozycji przy pracy oraz podczas snu. Czasem mówimy, że nas zawiało, albo mamy niewygodny fotel, łóżko czy poduszkę Tymczasem sztywniejący szyjny kręgosłup bóle mogą być wynikiem rozpoczynającej się albo trwającej choroby zwyrodnieniowej.
Warto wiedzieć, że dyskopatii w fazie zawansowanej można uniknąć, możemy oszczędzić sobie bólu czy inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Kluczowe znaczenie ma profilaktyka obejmująca kręgosłup rehabilitacja, ćwiczenia, a nawet medycyna alternatywna. Sprawdzają się zabiegi fizjoterapeutyczne, jakie może zaoferować np. klinika ortopedyczna, jak również farmakologia. Warto zatem słuchać naszego alarmującego bólem organizmu, nie bagatelizować objawu jakim jest ból pleców czy to w odcinku lędźwiowym czy w szyjnym. Współczesna medycyna może naprawdę skutecznie pomóc, przeciwdziałać rozwojowi chorób kręgosłupa. Zjawisko jest na pewno warte propagowania, prowadzenia działań podnoszącymi świadomość, aby choroby kręgosłupa przestały być cywilizacyjnym bagażem
.
http://bolekregoslupa.vertebralia.pl/schorzenia/dyskopatia/

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

Reklama:
Reklama:
Reklama: