Witam!
Jestem tatą 16 miesięcznego chłopczyka. Około 8 miesiąca życia zauważyliśmy że nasz synek "zapatrza się" w jeden punkt. Trwało to kilka sekund, ale zaniepokoiło nas to na tyle, że około 14 miesiąca skonsultowaliśmy się z lekarzem neurologiem, który zlecił przeprowadzenie badania EEG. Pierwsze badanie EEG wykonane było w ogromnym stresie (mały wymiotował ze zdenerwowania, płakał i był cały roztrzęsiony). Oto wynik badania:
Wiek pacjenta: 1 rok 3 miesiące 21 dni
Opis badania
Zapis wykonano w okresie snu fizjologicznego.
Zapis zróżnicowany przestrzennie.
Na tle nieregularnej czynności podstawowej należnej dla wieku, modyfikowanej czynnością szybką, występują we wszystkich odprowadzeniach z tendencją do napadowości, serie średnio i wysokonapięciowych fal thetta 4-7/sek, delta 2-3/sek, typowych i nietypowych fal ostrych oraz zespołów nietypowej fali ostrej z falą wolną, w obrębie wrzecion snu i poza nimi.
Cechy bioelektryczne snu zachowane, wrzeciona snu okresowo wysokonapięciowe.
Orzeczenie:
Zapis może przemawiać za uogólnionymi zmianami o charakterze napadowym
Wskazana dalsza kontrola zapisu.
Po miesiącu wykonaliśmy kolejne badanie EEG, zauważyliśmy również wyraźne zmniejszenie się ilości "zapatrzeń". Badanie EEG wykazało również znacznie rzadsze występowanie fal napadowych. Oto opis drugiego badania:
Wiek: 1 rok 4 miesiące
Opis badania:
Badanie wykonano we śnie fizjologicznym spontanicznym. Zawiera artefakty ruchowe – początkowo ze ssania a w dalszej części badania z faktu spania na boku. Zarejestrowano zasypianie, sen lekki i głęboki zakończony wybudzaniem i ponownym zasypianiem.
Fazy snu wyrażone, wrzeciona senne symetryczne synchroniczne o częstotliwości 13 Hz. W czasie snu lekkiego rejestrujemy w okolicach centralno skroniowo ciemieniowych obustronnie lub z przewagą lewostronną (rzadziej) wyraziste napadowe wyładowania ostro zakończonych fal delta 4-5 Hz, hetta 3-3,8 Hz i pojedynczych poronnych zespołów fala ostra z wolną delta, o amplitudzie do 240 uV, w czasie trwania do 2 sek – z tendencją do uogólniania. Powyższe wyładowania napadowe są niezbyt częste. Nie obserwujemy ich w czasie snu głębokiego. Fotostymulacja prowokuje w okolicach skroniowych zarówno krótkie napadowe wyładowania fal ostrych hetta i delta z poronnymi zespołami jak i serie tych fal. W czasie budzenia obserwowano miernie wyrażoną hypersynchronię.
Orzeczenie:
Niewielkiego stopnia napadowe zmiany czynności bioelektrycznej zlokalizowane w okolicach centralno skroniowo ciemieniowych obustronnie obserwowane w czasie snu lekkiego, nasilające się w czasie fotostymulacji.
Dziecko rozwija się bardzo dobrze, w rodzinie nie było padaczki. Nie jesteśmy w stanie ocenić czy stany "zapatrzania" pojawiające się raz na kilka dni (gdy dziecko jest zmęczone) można przerwać, gdyż trwają one bardzo krótko. Lekarz neurolog bardzo długo zastanawiał się nad postępowaniem. Bardzo prosimy o podpowiedź co robić dalej. Będziemy bardzo wdzięczni za informację, czy wdrożyć w tej sytuacji leczenie, czy warto dalej kontynuować diagnostykę. Jeśli tak, to jaką?