Reklama:

Napadowy sen, czyli na czym polega narkolepsja? (2)

Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta

gość
11-02-2012, 22:46:03

Narkolepsja, napadowy sen, nagłe i niepohamowane zasypianie – jak powstaje ta tajemnicza choroba? Dowiedz się czym różni się nadmierna senność od poważnej neurologicznej choroby, jaką jest narkolepsja.
Narkolepsja to schorzenie neurologiczne polegające na nagłym, niepohamowanym pojawianiu się senności, przy czym mogą też występować inne objawy związane z zaburzeniem pracy układu nerwowego. Choroba może rozpocząć się w każdym wieku, chociaż zazwyczaj pierwsze objawy występują już u ludzi młodych. Jako, że zaobserwowano rodzinne występowanie tej przypadłości, podejrzewa się dużą rolę czynników genetycznych w rozwoju choroby.
Jakie są objawy narkolepsji?
Objawem dominującym u większości osób jest zwiększona senność w ciągu dnia, utrzymująca się nawet po przespanej nocy. Senność ta może występować nagle, często w najmniej odpowiednich chwilach (np. podczas prowadzenia samochodu) i mieć duże nasilenie. U wielu pacjentów chęć zaśnięcia jest nie do odparcia. Sen w trakcie takiego napadu jest zazwyczaj krótki, po czym następuje wybudzenie.Drugi bardzo charakterystyczny objawem choroby polega na nagłej utracie kontroli mięśniowej, czyli na porażeniu mięśni. Stan taki nazywa się katapleksją i zazwyczaj jest sprowokowany nagłymi silnymi emocjami lub zmęczeniem. Natężenie napadu może być zróżnicowane - począwszy od łagodnego osłabienia siły mięśniowej po całkowity paraliż wszystkich mięśni oprócz oddechowych. Co ważne, napady takie często imitują ataki występujące w padaczce, przy czym w tym wypadku pacjenci maja zachowaną pełną świadomość. Typowo taki stan trwa dość krótko, ale zdarza się że przeciąga się do pół godziny.Do rzadszych objawów narkolepsji należą halucynacje obecne przy zasypianiu, paraliż przysenny i zaburzenia rytmu snu.Paraliż przysenny należy do bardzo nieprzyjemnych objawów, występujących czasem także u ludzi zdrowych, kiedy osoba przy zachowanej świadomości nie ma władzy w mięśniach. Stanowi takiemu może towarzyszyć różne przykre doznania np. ciężaru lub skrępowania. Często dochodzi do niego po wybudzeniu, kiedy powraca świadomość bez kontroli nad ciałem i możliwość poruszania się.Stosuje się w tym celu środki pobudzające, takie jak np. metylfenidat czy modafinil. Metylfenidat jest pochodną amfetaminy i stymuluje układ nerwowy. Co ciekawe preparat ten znalazł zastosowanie także w terapii dzieci z ADHD. Modafinil natomiast jest nowym lekiem, również stymulującym układ nerwowy ale niebędącym pochodną amfetaminy.
Autor: Piotr Mieszczański
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
Forumowiczka
12-02-2012, 14:01:10

Mam napady senności w ciągu dnia ale nie jest to u mnie objawem choroby ale niedostatecznej ilości snu w nocy.
Ostatnio problemy się troszkę zmniejszyły i nie jest to tak dokuczliwe ale bywały momenty kiedy nie byłam w stanie pracować.

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

ZOBACZ INNE DYSKUSJE

gość
Prośba o pomoc
Dzień dobry, Jestem studentką pedagogiki o specjalności WWR i w przyszłym roku będę bronić pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyć dzieci z afazją i potrzebuję 2 przypadków do porównania z innymi, które już posiadam. Jednym z przypadków jest moja córka, która uczęszczała do poradni p-p. To ze względu na nią wybrałam taki kierunek studiów. Chciałabym prosić o wgląd do dokumentacji dziecka, oczywiście za zgodą rodzica. Żadne dane nie będą upublicznione. Bardzo proszę o pomoc w poszerzaniu wiedzy innych rodziców i specjalistów. Będę bardzo wdzięczna za każdą informację. Z poważaniem, Dorota Kozak
gość
Ból głowy
Mam 31 lat i od 2.10.2024 zmagam się z bólami głowy z prawej strony. Bóle są w okolicy potylicy po prawej stronie oraz nad prawym uchem. Ból jest kłujący, pulsujący, codzienny. Czasem pulsuje szybciej , a czasem wolniej. Pojawia się o różnych godzinach z różnym nasileniem , nie ma reguły, powtarzalności. Przemieszcza się między tymi punktami. Dotychczas nie zauważyłem żadnych towarzyszących objawów. Przeszedłem szereg badań tj. - Rezonans magnetyczny głowy z TOF - Tomograf komputerowy głowy - Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa - Nakłucie lędźwiowe - Blokady nerwu potylicznego większego i mniejszego - Fizjoterapie u 3 różnych fizjoterapeutów i Osteopaty - Badania okulistyczne ( tomograf oka, badania dna oka) - Badania krwi, zwyczajną morfologię, boreliozę, w kierunku chorób układowych -Rf, anty-CCP, p/ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne. - Badania u laryngologa endoskopem + TK zatok Wyniki wszystkich powyższych badań wychodzą bardzo dobrze. Obecnie zażywam lek Pregabalin 2 x dziennie po 75 mg oraz Amitriptylinum 1 raz dziennie 25 mg. Oceniając obecne bóle w skali 1-10 , dałbym im max. 6 , ale w znacznej większości są na 3-4. Mam to przyjmować minimum przez 3 miesiące. Kiedyś tj. 12 lat temu borykałem się z migrenami z aurą , ale udało się to zwalczyć. Z takich kwestii , które powtarzam wszystkim lekarzom , ale nie biorą tego pod uwagę to od 2 lat noszę aparat ortodontyczny. Wiem, że ma mocno zakorzenione zęby. Jak wyrywali mi ósemkę to sięgała do zatoki. 21.09.2024 wybiłem bark 5. raz w życiu i to nastawianie w szpitalu było tragiczne. Pani chyba nie wiedziała co robi aż w końcu przyszedł ktoś kompetentny i to ogarnął. Podczas gdy niekompetentna Pani próbowała nastawić mi wybity bark, bardzo się spinałem, całe ciało. Obecnie jestem na etapie prowadzenia dziennika bólów głowy, które lekarz prowadzący mnie, chce przeanalizować. Czy ktoś z Państwa może borykał się z podobnym problemem i mógłby podzielić się ze mną swoim doświadczeniem ? Jakie badania mógłbym wykonać ? Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje.
gość
Początek diagnostyki
Witam , zmiany wykryte w sumie przypadkowo w RMagnetycznym w odcinku lędźwiowym 1.5mm prawdopodobnie wyściolczak. Był robiony RM głowy, RM kręgosłupa szyjnego i piersiowego 6 m-cy temu ( czysto ) odebrane wyniki teraz samego lędźwiowego ponownie i 1.5mm taki sam jak pół roku temu wynik... Co dalej? Jakie są dalsze postępowania... Oczywiście neurolog i neurochirurg będzie konsultacja Ale jak to co robić na co się nastawić ??
gość
Paraliż rąk w samolocie
Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem. Syn po raz pierwszy leciał samolotem. W czasie startu sparaliżowało mu obie ręce, częściowo policzki, miał problem z mówieniem. objawy zaczęły ustępować, gdy samolot osiągnął wysokość. Trwało to około godzinę. Potem się już nie powtórzyło. Co może być powodem?
Reklama: