Reklama:

drżenie samoistne?...czy SM? (7)

Forum: Neurologia - specjalista radzi, dla pacjenta

Początkująca
08-12-2009, 10:31:12

Bardzo proszę o postawienie jakiejś diagnozy. Albo chociaż o pomoc, gdzie i do kogo mam się z tym zwrócić. Od kilku lat mam drżenie lewej ręki. Początkowo nie przywiązywałam do tego szczególnej uwagi, aż do momentu gdy zaczęłam już mieć problemy z pisaniem(jestem leworęczna) nie byłam w stanie utrzymać spokojnie długopisu, nie mówiąc już o nakreśleniu czegokolwiek. Zmuszona zostałam do tego aby nauczyć się pisać prawą ręką ale to nie rozwiązało mojego problemu ponieważ mój mózg nadal każe robić mi wszystko lewą ręką a każda czynność sprawia mi problem!Do tego z czasem doszły sporadyczne bóle i zawroty głowy no i bardzo złe samopoczucie. Wcześniej zdażały się sytuacje, że musiałam (choćby się paliło!) położyć się spać!Teraz jakoś nad tym panuję.Ale drżenie się nasila.Czasem jest też tak, że bardzo bolą mnie nogi, nawet rano, po obudzeniu wstaję z łóżka z bólem nóg, trwa to kilka dni a potem przechodzi. Byłam u różnych neurologów, jeden dał mi skierowanie do psychiatry(stwierdziłam, że sam powinien tam pójść) a drugi przepisał mi zastrzyki na wzmocnienie, które w niczym nie pomogły a choroba się nasila. żaden z nich nie był w stanie postawić konkretnej diagnozy i zastosować odpowiedniego leczenia.Dopiero lekarz rodzinny dał mi skierowanie na rezonans mózgu.Czekam teraz na badanie. Bardzo proszę o pomoc i jakieś konkretne informacje co mi jest?!!!
gość
10-12-2009, 17:38:14

Niestety bez badania pacjenta i znajomości dokładnego wywiadu chorobowego (a być może również wykonania badań dodatkowych) postawienie właściwej diagnozy jest niemożliwe. Z opisu wynika, że owszem może u pani występować drżenie samoistne, jednak tylko dokładne badanie neurologiczne może pokazać czy nie występują inne objawy uszkodzenia układu nerwowego.
Myślę, że powinna Pani spokojnie poczekać na zlecone badanie MRI głowy, a następnie udać się jeszcze raz do specjalisty neurologa (być może do innego niż poprzednio).
Pozdrawiam,
Początkująca
11-12-2009, 12:41:16

Dziękuję za odpowiedz. Na badanie muszę długo czekać a to czekanie mnie zabija.Rezonans będę mieć dopiero po nowym roku.Proszę mi powiedzieć jak leczy się drżenie samoistne, jakie są jeszcze objawy tej choroby, czy jest dziedziczna? Mój dziadek chorował na padaczkę, czy to mogło mieć wpływ na uszkodzenie u mnie układu nerwowego? Jeszcze raz bardzo dziękuję za informację.Mam tylko nadzieję, że rezonans wykluczy SM!Bardzo się tego boję.Miałam narazie tylko wykonane badanie radiologiczne, wynik: zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnego odcinka kręgosłupa z kyfotycznym ugjęciem jego osi na poziomie C4-C5. Na tym poziomie szczelina międzykręgowa nieco węższa.Poza tym kręgi szyjne wykazują zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe a pozostałe szczeliny międzykręgowe szerokości odpowiedniej. Nie rozumiem tego opisu. Czy to co zostało tu opisane może mieć wpływ na drżenie ręki?
gość
13-12-2009, 17:50:26

Jak wspomniałam wcześniej drżenie może mieć różnorodne podłoże i bez dokładnego badania nie można jednoznacznie określić, czy cierpi Pani to (drżenie samoistne) schorzenie.
Drżenie samoistne może być uwarunkowane genetycznie, choć wystepują również postaci sporadyczne, co świadczy, że w jego patogenezie dużą rolę mogą odgrywać czynniki środowiskowe. Głównym objawem choroby jest drżenie pozycyjne i zamiarowe kończyn górnych, pojawiające się przy dłuższym utrzymywaniu jednej pozycji (np. wyciągnięcie rąk do przodu) lub wykonywaniu danej czynności (np. pisanie, jedzenie, itp.). U większości chorych drżenie to ulega zmniejszeniu na pewien czas po wypiciu alkoholu. W przeciwieństwie do choroby Parkinsona, nie wystepuje drżenie spoczynkowe. W terapii stosuje się najczęściej prymidon (Mizodin) i leki beta-adrenolityczne.
Opisywane zmiany w kręgosłupie nie powinny mieć wpływu na Pani dolegliwości.
Początkująca
13-12-2009, 19:26:06

Bardzo dziękuję za komentarz. Jestem prawie pewna, że to drżenie samoistne, ponieważ dzieje się tak, że drżenie objawia się przy wykonywaniu czynności np: gdy trzymam w ręku łyżeczkę i słodzę herbatę, lub gdy trzymam szklankę, jak również gdy mam wyciągniętą rękę do przodu. W każdym razie pojawia się przy wykonywaniu czynności ale nie w spoczynku. Jak narazie drżenie pojawiło się w lewej ręce, czy może być tak, że druga ręka też zacznie drżeć? Nie wiem co dzieje się po wypiciu alkoholu, ponieważ nie piję, ale chyba będę musiała spróbować (jako doświadczenie) Domyślam się, że choroba ta jest nieuleczalna i postępująca...i będę musiała nauczyć się z nią żyć...Jeszcze raz bardzo dziękuję. Pozostaje mi tylko czekać na badanie MRI i na wyniki.
Początkująca
26-08-2011, 17:00:52

wynik rezonansu- prawidłowy. Stwierdzono wstępnie pozapiramidowe zaburzenia móżdżkowe, w trakcie diagnostyki, nadal nie ma diagnozy, nadal nie wiem co się dzieje i jak się leczyć, drżenie ręki utrudnia mi życie, a pracuję jako kelnerka w restauracji... nie poddaję się choć chciałabym znać przyczyny i ewentualnie je wyeliminować.
soline14
Początkująca
06-01-2012, 11:47:25

witam ponownie, upłynęło trochę czasu i wykonałam mnóstwo badań: testy na boreliozę- ujemne, tsh prawidlowy, badania na tarczycę- prawidłowe, RM bez kontrastu prawidłowy, poziom wapnia w surowicy- prawidłowy, pojawiły się natomiast dodatkowe dolegliwości: hipoglikemia ( glukoza od 68 do 50), dystonia U-V, objaw Chwostka po prawej stronie, drżenie lewej ręki typu flapping tremor. Zlecono mi diagnostykę pod kątem Choroby Wilsona, w badaniu obniżony poziom ceruloplazminy, lecz okulista poza wadą wzroku nie stwierdził pierścienia w okół tęczówki. Nadal nie wiem co się ze mną dzieje, zaczynam wątpić czy kiedykolwiek otrzymam diagnozę i podejmę leczenie...Jakie badania jeszcze powinnam wykonać?! Dostałam skierowanie od lekarza rodzinnego do szpitala na oddział neurologiczny w celu wykonania badań to na izbie przyjęć zbadał mnie neurolog, podłączyli mi glukozę w kroplówce i po 3 godzinach czekania na izbie przyjęć na oddziale ratunkowym dostałam wypis do ręki z zaleceniem dalszego leczenia w poradni neurologicznej! Gdzie mam szukać dalej pomocy?!
soline14

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

ZOBACZ INNE DYSKUSJE

Czy to już tętniak ?
Dzień dobry ! Otrzymałem opis badania RM w którym jest napisane W opcji angioMR widoczne drobne tętniakowe uwypuklenie ściany tylnej odcinka M1 tętnicy środkowej mózgu prawej śr.ok.1mm Czy to jest już tętniak ?
gość
MR glowy bez i z kontrastem
W istocie bialej podkorowej oraz okolokomorowej obu polkol mozgu sa obecnie dosc liczne niewielkie ogniska podwyzszonego sygnalu w obrazach T2/FLAIR,bez cech restrykcji dyfuzji,bez wzmocnenia - niespecyficzne,przewlekle w obrazie MR,prawdopodobnie naczyniopochodne.Fazekas1.W rawej polkoli móżdzku drobna jama malacyjna 7 mm. Symetryczne niewielkie ogniska obniżonego sygnałuw sekw.SWI w galkach bladych - zmany degeneracyjne.Niewielki uogolniony zanik korowy wyrazony poszerzeniem plynowych przestrzeni przymozgowych.Uklad komorowy ustawiony w osi,symetryczny,rawidłowej szerokosci.Przysadka mózgowa mala,obraz " pustego siodla."Kąty mostowo-móżdżkowe bez zmian ogniskowych.Zmiany zwyrdnieniowe w odcinku szyjnym kregosłupa. Wn. W istocie balej podkorowej i okolokomorowejobu półkul sa obecnie dosc liczne niewielkie ogniska podwyższonego sygnalu w obazach T2/FLAIR,ez cech restrykcji dyfuzji,ez wzmocnienia - niespecyficzne,przewlekle w obrazie MR,prawdopodobnie naczyniopochodne. Obecnie bardzo boli mnie glowa,mam okrpne uderzenia goraca, jestem slaba i nerwowa.Mam tez płytke CD,ale nie umiem jej przeslac,a wizyte mam u lekarza neurologa w styczniu,co moge zrobic?Dziekuje za pomoc i pozdrawiam!
Nietypowe zaburzenia widzenia proszę o pomoc
Cześć mam 23 lata , od 1.5 miesiąca zmagam się z nietypowymi zaburzeniami widzenia i szukam pomocy w diagnozie. Moje objawy to głównie zaburzenia widzenia na wzorach / określonych powierzchniach ( przykładowo pognieciona pościel , pognieciona roleta , kaloryfer ) które przypominają zakłócenia / drganie / falowanie tych przedmiotów , powierzchni . Zauważyłem że problem potrafi zniknąć gdy zamknę jedno oko nie ważne które. Czasami pojawia się drętwienie ale naprawdę delikatne w okolicy ust policzka po lewej stronie czasami też dłoni. Pojawiają się też szumy uszne raz na jakiś czas i piski w uszach. Mam też mroczki i męty przed oczami . Nie jest ich wiele ale towarzyszą mi każdego dnia tak jak te nietypowe zaburzenia widzenia. Zbadało mnie dwóch neurologów - norma EEG - norma Rezonans magnetyczny w otwartym aparacie z kontrastem - norma TK bez kontrastu - norma Okulista - lekka wada wzroku która nie powinna się objawiać w ten sposób Morfologia krwi - wszystko ok oprócz ferrytyny która jest podwyższona lecz choruje na stłuszczenie wątroby więc to może być od tego B12 na poziomie 236 kwas foliowy na poziomie 4 zacząłem suplementację Kardiolog / echo serca / EKG - norma Ciśnienie - książkowe Próby tarczycowe i hormonalne - norma Laryngolog - norma Bardzo proszę o pomoc co może mi dolegać ? Co mogę jeszcze zbadać . Z góry dziękuję
gość
Zastawka
Witam.w maju 2024roku.miałem założoną zastawke komorowo-otrzewnową.od tego czasu cisza, i spokój nic mnie nie boli nic się nie dzieje nawet na kontroli żadnej nie byłem bo lekarz powiedział że jak nic się nie będzie działo to nie trzeba przyjeżdzać na kontrolę .czy ktoś ma może tą zastawke dłożej i jak to wygląda u was poproszę o jakieś informacje bo niewjem o co kaman
Reklama: