Opis badania radiologicznego
MR kręg. szyjnego
Badanie wykonano w sekwencjach: FR FSE (T2- sag, ax) C2-C3 do C7-Th1, GRE (T2- ax), FSE (T1- sag, ax), STIR ( T2-sag)
W kręgosłupie szyjnym całkowite wyrównanie fizjologicznej lordozy z zaostrzeniami przednich i tylno-bocznych krawędzi trzonów kręg. w dolnym odcinku. Sygnał szpiku kostnego trzonów kręgowych prawidłowy. Obniżony sygnał w obr. T2-zal. krążków m-kręgowych w całym odcinku szyjnym - początkowe cechy dehydratacji. Na poziomach krążków C5-C6 i C6-C7 widoczne modelowanie przedniej ściany worka oponowego.
Na poziomie krążka C5-C6 widoczna pośrodkowo-prawoboczna wypuklina pierścienia włóknistego krążka wpuklajaca się do kanału na głębokość ok. 2,5 mm z zawężeniem rezerw płynowych okołordzeniowych od przodu i strony prawej, lecz bez ucisku struktur nerwowych, a wymiar AP kanału na tym poziomie wynosi ok. 11 mm.
Na poziomie krążka C6-C7 widoczna pośrodkowa tylna wypuklina pierścienia włóknistego krążka wpuklająca się do kanału na głębokość ok. 2 mm z zawężeniem rezerw płynowych okołordzeniowych od przodu, lecz bez ucisku struktur nerwowych, bez stenozy kanału kręg. Na pozostałych poziomach krążków cech ich wypuklin/przepuklin w kierunku światła kanału kręg. nie stwierdza się i stosunki anatomiczne w kanale kręg. prawidłowe, bez cech stenozy. Sygnał rdzenia kręgowego do poziomu krążka Th3-Th4 prawidłowy, bez zmian ogniskowych.