Reklama:

Nerw trójdzielny: nerw czaszkowy, którego dysfunkcja może skutkować silnym bólem

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Nerw trójdzielny: nerw czaszkowy, którego dysfunkcja może skutkować silnym bólem

iStock

Neuron, układ nerwowy

Nerw trójdzielny jest jednym z 12 nerwów czaszkowych i jednocześnie największym spośród nich. To on właśnie odpowiada za to, że czujemy różne bodźce w obrębie twarzy, nerw trójdzielny unerwia również liczne mięśnie, które zaangażowane są w proces przeżuwania pokarmów. Jakie gałęzie oddaje nerw trójdzielny i co poszczególne z nich unerwiają? Jakie mogą być choroby nerwu trójdzielnego i na czym polega ich leczenie?

Reklama:

Nerw trójdzielny to przedstawiciel nerwów czaszkowych, a dokładniej mówiąc piąty spośród nich. Nerw ten jest strukturą, która prowadzi mieszane włókna: czuciowe oraz ruchowe. Włókna czuciowe nerwu trójdzielnego swój początek mają w trzech jądrach czuciowych, którymi są jądro pasma śródmózgowiowego, jądro czuciowe główne nerwu trójdzielnego oraz jądro pasma rdzeniowego. Nieco inna sytuacja dotyczy natomiast włókien ruchowych nerwu trójdzielnego – wszystkie bowiem rozpoczynają się w jądrze ruchowym nerwu trójdzielnego, które to zlokalizowane jest w obrębie mostu.

Nerw trójdzielny opuszcza mózgowie w przednio-bocznej części mostu, gdzie widoczne są jego dwie gałęzie: większa, prowadząca włókna czuciowe oraz mniejsza, w której zlokalizowane są włókna ruchowe tego nerwu. Docierają one do piramidy kości skroniowej, gdzie wspólnie tworzą zwój trójdzielny. Jest to bardzo ważna struktura, ponieważ to w tym właśnie miejscu rozpoczynają się trzy gałęzie nerwu trójdzielnego: nerw oczny, nerw szczękowy oraz nerw żuchwowy.

Pierwsza gałąź nerwu trójdzielnego: nerw oczny

Nerw oczny jest pierwszą gałęzią nerwu trójdzielnego i jest on nerwem czuciowym. Zaopatruje on skalp, czoło, górną część zatok przynosowych oraz górną powiekę, rogówkę i część nosa. Oprócz tego nerw oczny unerwia także i gruczoł łzowy. Sam nerw zaś przechodzi przez szczelinę oczodołową górną i oddaje on kilka gałęzi, którymi są:

  • nerw łzowy,
  • nerw czołowy,
  • nerw nosowo-rzęskowy.

Druga gałąź nerwu trójdzielnego: nerw szczękowy

Nerw szczękowy to druga gałąź nerwu trójdzielnego, która także jest nerwem czuciowym. Zaopatruje on dolne powieki, środkową część zatok przynosowych, jamę nosową i środkową część nosa oraz policzki, górne zęby, podniebienie twarde i górną wargę. Nerw szczękowy również oddaje kilka gałęzi – są nimi:

  • nerw jarzmowy,
  • nerw podoczodołowy,
  • nerwy skrzydłowo-podniebienne.

Trzecia gałąź nerwu trójdzielnego: nerw żuchwowy

Ostatnia gałąź nerwu trójdzielnego – nerw żuchwowy – jest dość szczególna, ponieważ prowadzi ona, w przeciwieństwie do nerwów ocznego i szczękowego, nie tylko włókna czuciowe, ale również i ruchowe. Czuciowo nerw żuchwowy unerwia zewnętrzne części ucha, dolne wargi, dolne zęby oraz brodę, nerw ten unerwia również liczne mięśnie, które są zaangażowane w proces żucia pokarmów.

Podobnie jak od pozostałych gałęzi nerwu trójdzielnego, tak i od nerwu żuchwowego odchodzą pewne odgałęzienia, którymi są:

  • nerwy skrzydłowe (boczny i przyśrodkowy),
  • gałąź oponowa,
  • nerw żwaczowy,
  • nerw policzkowy,
  • nerw zębodołowy dolny,
  • nerw językowy,
  • nerw uszno-skroniowy.

Na czym polega badanie czynności nerwu trójdzielnego?

Oceny funkcjonowania nerwu trójdzielnego dokonuje się podczas badania neurologicznego – analiza czynności nerwów czaszkowych stanowi zresztą jedną z podstawowych składowych tego badania. Podstawową rolę odgrywa w tym przypadku badanie czucia w obrębie twarzy – wykorzystywane do tego mogą być np. chłodne i ciepłe przedmioty. Neurolog po kolei ocenia czucie w obrębie różnych rejonów twarzy – badanie powinno być wykonywane po obu stronach ciała. Stwierdzenie ewentualnych odchyleń umożliwia postawienie przypuszczenia, która dokładnie część nerwu trójdzielnego uległa jakiemuś procesowi patologicznemu – przykładowo zaburzenia czucia w obrębie czoła przemawiają za dysfunkcją nerwu ocznego.

fot. panthermedia

Badanie nerwu trójdzielnego polegać może także na delikatnym dotykaniu rogówki – po dokonaniu takiej czynności u pacjenta powinno dojść do odruchowego zamknięcia oka. Ramieniem dośrodkowym tego odruchu jest nerw oczny, ramieniem odśrodkowym zaś nerw twarzowy (brak odruchu rogówkowego może więc świadczyć o dysfunkcji zarówno nerwu ocznego, jak i twarzowego).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Mój synek ma moya moya
Dzień dobry jestem mamą 6 letniego chłopca w lutym przeszedł zapalenie mózgu waśnie padła diagnoza zespół moya moya czy ktoś może doradzić co dalej? Gdzie szukać pomocy? Z góry za wszystko dziękuję
gość
Forum: Padaczka
Depakine cheono
depakine chrono po jakim czasie działa? Po jakim czasie zaczoł u was działać?
Morfina przeciwbólowo
Witam Mam pytanie ponieważ mąż ma bardzo silne bóle kręgosłupa Myśli nad otrzymaniem niskiej dawki morfiny Która ma mu pomoc w normalnym życiu I funkcjonowaniu.Mamy dwójkę małych dzieci i firmę...
gość
Forum: Padaczka
Leki psychotropowe wyładowania depakina
Mam po niektórych tabletkach psychotropowych napady padaczkowe skojarzone czy po drpakine chrono będę mógł nadal brać tabletki psychotropowe czyli razem drpakine i psychotropy czy dzięki drpakine nap...
15 minutowe pogorszenie ostrości wzroku, kolorowe kształty
Cześć poniżej przedstawię wam opis sytuacji, które mnie ostatnio spotykają : jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to bardzo proszę o poradę i pomoc co to moze być za choróbsko 10.04.2024 Atak zaburzeń w...
Znęcanie się nad podopiecznymi
W wczoraj wypisali moją mamę wszystko ok oprócz jednej pielęgniarki która znęca się nad podopiecznymi Jet to pani Krysia tak blondynka jest na odziele neurologicznym mania proszę uważać jak dajecie k...
Reklama:
Reklama: